Wczytuję dane...

Rolety zaciemniające - jakie wybrać?

średnia: 5.0  ocen: 2

Rolety zaciemniające swoje zastosowanie znajdują wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać efekt maksymalnego zaciemnienia. Jednak aby uzyskać zamierzony rezultat należy wiedzieć, jakie rolety wybrać. Na rynku dostępne są dwa typy rolet umożliwiających osiągnięcie mroku również w słoneczne dni: rolety podgumowane oraz posrebrzane.

Rolety zaciemniajace - jakie?

Te pierwsze zostały wyposażone w dodatkową, podgumowaną warstwę - zwykle w kolorze tkaniny zewnętrznej, która zapewnia znacznie lepsze zaciemnienie, niż w przypadku zastosowania samej tkaniny. Tego typu rolety znajdą swoje zastosowanie m.in. w miejscach, w których występuje największe ryzyko ich zabrudzenia (np. kuchnia), ponieważ ich pielęgnacja nie wymaga większego wysiłku.

Rolety posrebrzane pokryte są dodatkową warstwą srebrnej gumy, której dodatkowym zadaniem jest odbijanie promieni słonecznych. Warstwa wewnętrzna tego typu rolet może być dopasowana kolorystycznie do pomieszczenia, z kolei warstwa zewnętrzna pokryta jest srebrzystą gumą. Przewagą rolet posrebrzanych jest fakt, że wolniej ulegają nagrzewaniu, dzięki czemu sprawdzą się również w przypadku okien dachowych.

Jak założyć rolety zaciemniające?

Montaż rolet zaciemniających jest ściśle związany z typem rolet na które się zdecydujemy, jednak zdecydowana większość nie wymaga szczególnych umiejętności. Wśród dostępnych na rynku rolet znajdują się dwie propozycje, które są całkowicie bezinwazyjne i nie wymagają szczególnych umiejętności. Mowa tutaj o roletach typu mini i roletach w kasecie. Rolety mini oprócz tego, że są proste w montażu to dodatkowo są najtańsze, a przy tym doskonale spełniają swoje zadanie. Dzięki specjalnym haczykom można je w prosty sposób umieścić na ramie okna, a ich montaż nie wymaga pomocy fachowca. Rolety w kasecie stanowią bardziej stylową wersję rolet mini. Rolka, na której zawija się roleta schowana jest w specjalnej kasecie, dzięki czemu wnętrze wygląda bardziej estetycznie. W celu ich założenia wystarczy przykleić kasetę oraz ramy boczne do ramy okna, uzyskując tym samym doskonałe zaciemnienie, również po bokach okien.

Jak zamontować rolety zaciemniające?

Pozostałe dwa typy rolet zaciemniających wymagają działań inwazyjnych, przez co konieczna może się okazać pomoc specjalisty. Mowa tutaj o roletach do okien dachowych oraz roletach wolnowiszących. Okna połaciowe wymagają zastosowania systemu, który zapobiegnie nieestetycznemu zwisaniu materiału i pozwoli osiągnąć maksymalny efekt zaciemnienia. Rolety do okien dachowych za sprawą systemu naprężającego spełniają to zadanie w 100%. Ich montaż wymaga jednak przykręcenia na ramę, dlatego może wymagać pomocy fachowca, lub przynajmniej drugiej osoby do podtrzymania komponentów.

Rolety wolnowiszące sprawdzają się wszędzie tam, gdzie jedną roletą mają być zasłonięte większe powierzchnie (np. kilka okien). Tego typu rolety montowane są zwykle do sufitu lub do ściany w sposób inwazyjny. Należy przy tym pamiętać, iż nawet profesjonalny montaż tego typu rolet sprawi, że po bokach znajdować się będzie wolna przestrzeń, przez którą do pomieszczenia dostawać się będzie światło. Dlatego rolety te nie są dedykowane dla tych osób, którym zależy na pełnym zaciemnieniu pomieszczenia.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem?

Zobacz

Pogoda coraz częściej przypomina nam że upalne lato będzie coraz częstszym i dłuższym zjawiskiem w naszej strefie klimatycznej. Zaciemnianie wnętrz to ...

Tkaniny na upalne dni - którą wybrać i na co liczyć?

Zobacz

Masz okna od strony południowej i męczy cię upał? Pracujesz przy komputerze, ale słońce pada na monitor? A może wcześnie snop świata wdziera się do…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark