Wczytuję dane...

Czy firanki można suszyć w suszarce?

średnia: 4.1  ocen: 18

Firany i firanki coraz częściej bardziej misternie utkane z delikatnych włókien nie są już najtańszą opcją dekoracji okien. Ich ceny ale i jakość wykonania coraz częściej zaskakują w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Jak dbać i czyścić te delikatne cudeńka na naszych karniszach?

Firanki zajęły swoje miejsce w oknie, dekorując pokój i ciesząc oko. Ale trzeba znać zasady dotyczące pielęgnacji tkanin, z których najważniejsze to odpowiedzi na pytania: jak prać, czyścić, jak wybielić, jak je wycisnąć. Ponadto wiele osób zadaje sobie pytanie czy firanki można suszyć w suszarce i czy można je prasować. Ponieważ firanki są bardzo delikatnym materiałem, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad ich pielęgnacji.

Z jakich materiałów produkowane są firanki?

Najpierw trzeba wiedzieć, z jakiego materiału firanki są wykonane. Mogą być gładkie lub wzorzyste. Zgodnie z metodą przeplatania nici, firanki dzieli się na takie materiały jak:

  1. Organza
  2. Żakard
  3. Woal (bawełniane lub jedwabne)
  4. Włókna syntetyczne (stylon, nylon, terylen)
  5. Satyna.

Mogą być wykonane z naturalnych materiałów, wiskozy lub syntetycznych. Najpopularniejszym obecnie wariantem jest organza poliestrowa, rzadziej jedwab i wiskoza. Dobrze wchłaniają wilgoć, gdy są lekko przymarszczone. Zaleca się pranie ręczne takiej tkaniny, a zamiast żelazka warto użyć pionowego parowca. Podczas pielęgnacji tkaniny zawsze należy kierować się zaleceniami producenta.

Jasne firany w Sali ślubnej
daisy photographed from below

Czy firanki można suszyć w suszarce po ręcznym praniu?

Firanki najlepiej prać ręcznie, dzięki czemu ich żywotność będzie znacznie dłuższa. Przy regularnym praniu mniej więcej raz na dwa miesiące zanieczyszczenia zostaną łatwo usunięte, a proces nie spowoduje większych problemów. Firanki z dowolnego materiału nie mogą być prane w temperaturze wyższej niż 40 ° C. W gorącej wodzie materiał zyskuje żółtawy odcień, który nie nadaje się do wybielania. Z tego jasno wynika, że firanki często nie mogą być suszone w suszarce, ponieważ stracą swoją śnieżną biel, staną się bardziej pogniecione i stracą efektowny wygląd.

Proponowana procedura prania w ręku jest następująca:

  1. Najpierw należy potrząsnąć firanką, uwalniając ją od kurzu. Moczyć przez 1,5-2 godziny w ciepłej wodzie z dodatkiem garści zwykłej soli i 1 łyżki proszku do prania.
  2. Użyć delikatnego proszku do prania lub płynnego detergentu.
  3. Można zanurzyć tkaninę w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej (1 łyżka stołowa na 10 litrów wody) lub po prostu w roztworze mydła przez trzy godziny.
  4. Następnie płukać w zimnej wodzie.
  5. Lepiej jest prać firanki z proszkiem do delikatnych tkanin lub z płynnym produktem (1 łyżka na litr) w ciepłej wodzie. Tkaniny nie wyżymać, nie trzeć, nie rozciągać.
  6. Jeśli doda się ocet stołowy w proporcji 1 łyżka na 1 litr wody, firanka otrzyma piękny połysk. W ostatnim płukaniu do białej tkaniny można dodać trochę proszku, czyli ultramaryny tak, aby roztwór miał niebieskawy kolor.
  7. Można ją rozwiesić, a następnie wyprostować albo wyprasować.

Czy firanki można suszyć w suszarce a następnie prasować?

Tak jak już wspomniano firanek zazwyczaj nie można suszyć w suszarce, lecz po lekkim odwirowaniu rozwiesić i pozostawić do wyschnięcia, dzięki temu firanka nie będzie miała zagnieceń. Jak prasować firanki? Najlepszym rozwiązaniem nie jest wcale żelazo? Firanki wycisnąć lekko, aby woda spłynęła. Następnie wyprostować i powiesić na oknie. W przypadku lekkiego zgięcia spryskać wodą z butelki z rozpylaczem. Pod wpływem grawitacji ten lekki materiał jest zwykle wygładzany.

Suszenie firanek, czy można?

Tkaniny bawełniane mogą być prasowane przy minimalnym ogrzewaniu, od wewnątrz przez mokrą gazę. Wszystkie syntetyki nie będą musiały być prasowane. To ochroni przed pojawieniem się żółtych plam z żelazka. Niepożądane jest stosowanie zraszacza, ponieważ krople wody mogą pozostawiać ślady. Firanki z wiskozowy prasowane są od wewnątrz funkcją nawilżania i parowania. Jedwab i poliester są prasowane po obu stronach przez cienką tkaninę lub papier. W każdym przypadku ogrzewanie żelazka powinno być minimalne (110-120 stopni).

A jak wyprasować firanki z wytłoczonym wzorem? W zasadzie taką tkaninę można prasować od wewnątrz i na zewnątrz, bez parowania. Również każdy materiał tiulowy można wyprostować w stanie rozwieszonym za pomocą urządzenia parowego z pionową funkcją pary.

Jak wybielać firanki?

Do wybielania syntetycznych firanek stosuje się syntetyczny wybielacz, etykieta powinna wskazywać, że można go stosować do tego materiału. Ale takie środki zwykle dają jednorazowy efekt. Tkanina bawełniana jest namaczana w roztworze nadtlenku wodoru przez 30 minut. Po wypraniu nylonowych firanek namacza się je w roztworze soli na 15-20 minut, wykręca i zawiesza na oknie. Aby usztywnić, zaleca się lekko krochmalić tkaninę. Przestrzeganie tych prostych zasad pozwoli utrzymać firanki w doskonałym stanie przez długi czas.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety czy żaluzje fasadowe - co wybrać?

Zobacz

Ze względu na obecność szerokiej gamy produktów, różnych wersji pod względem kolorów...

Jakie rolety pasują do stylu skandynawskiego?

Zobacz

Wnętrze w stylu skandynawskim jest idealne dla większości regionów w Europie…