Wczytuję dane...

Rolety do okien dachowych – czego się po nich spodziewać?

średnia: 5.0  ocen: 1

Rolety do okien dachowych czy połaciowych to bardzo praktyczny pomysł na zasłanianie tych powierzchni. Trzeba jednak zaznaczyć, że okno połaciowe to jedno z najmniej przyjaznych miejsc montażu rolety. Co ważne, często od wspomnianych rolet oczkuje się zbyt wiele. Przyjrzyjmy się kilki mitom i faktom dotyczącym realistycznych oczekiwań jakie można mieć względem omawianego produktu. Są tez oczekiwania niezwiązane z rzeczywistymi możliwościami rolet dachowych – zatem zapraszam do lektury.

Obalmy kilka mitów o roletach do okien dachowych

Rolety do okien dachowych nie działają jak klimatyzacja.

Rolety do okien dachowych

Brzmi banalnie, ale wielu klientów ma mniej więcej takie oczekiwania. Trzeba pamiętać, iż kwestia temperatury na poddaszu nie zależy tylko od rolet. Ogromne znaczenie ma izolacja dachu i ścian danego pomieszczenia oraz jakość wentylacji. Co więcej kierunek ustawienia pomieszczenia w stosunku do pracującego słońca, to czy w pobliżu danego domu są drzewa, inne budynki dające cień itp. – też mają znaczenie. Pominiecie tych kwestii może prowadzić do nierealistycznych oczekiwań od możliwości rolet. Dlaczego? Bo powyższe czynniki mają realny wpływ na temperaturę na poddaszy a nie maja związku z roletami. Ich pominięcie może skutkować niesłusznym obarczeniem rolety odpowiedzialnością za czynników na które ona sama nie ma prawa mieć wpływu.

Dobre zaciemnienie = ochłodzenie. To nieprawda

Zaciemnienie pomieszczenia sprzyja w walce z nadmierną ilością światła, ale nie z temperaturą – to dwa niezależne czynniki. Owszem często występują jednocześnie, ale nie zawsze i nie w stopniu, jakiego spodziewają się niektóre osoby.

Przykład: Rolety z ciemnych kolorystycznie materiałów sprawią, że w pomieszczeniu zapanuje półmrok, ale ciemne kolory intensywnie skupiają na sobie promienie słoneczne i szybko się nagrzewają – podobnie jak ciemne ubranie w słoneczny dzień. W tym wypadku zaciemnienie nie powstrzyma nagrzewania pomieszczenia. Ciekawe jest to, że w tym wypadku ciepło będzie rozchodzić się inaczej, ale będzie.

Rolet dachowe nic nie dadzą. To też nie prawda

Wiele osób zauważa, że (w zależności od czynników, które wymieniono w 1 punkcie) dane pomieszczenie może się ochłodzić do ok. 5 stopni. Nie da się tego jednoznacznie ocenić do momentu montażu. Co więcej, gdy tkanina przyjmuje na siebie uderzenie światła, przynosi to ulgę osobie znajdującej się w pobliżu okna. Poza tym nie każdy kupując rolety dachowe walczy tylko z temperaturą. Wiele osób – całkiem słusznie – walczy z ilością światła, jakie wpada na poddasze.Niejeden liczy na zadbanie o poczucie prywatności i najistotniejszym czynnikiem jest to by dana tkanina nie prześwitywała – nawet, jeśli nie zaciemnia wnętrza.

Jakie rolety dachowe mamy do wyboru?

Roleta do okien dachowych z mechanizmem sprężynowym

  1. Rolety dachowe w aluminiowych maskownicach
  2. Rolety plisowane dedykowane oknom dachowym








Jakie tkaniny wybrać?

To zależy od priorytetów, a te bywają rożne. Jeśli priorytetem jest kolorystyka- sprawa jest prosta. Kryterium nr 1 będzie kolor. Jeśli istotą jest to by dana tkanina nie zaciemniała – bo i takie potrzeby się zdarzają, warto uderzać w kolory jasne w materiałach bez warstwy podgumowanej lub aluminium. Jasne kolory świetnie rozpraszają światło. Kolorystycznie w tym temacie sprawdzają się biele, beże, żółcie i jasne barwy pastelowe.

Gdy ktoś szuka sposobu na zaciemnienie pomieszczenia warto przemyśleć zastosowanie tkanin podgumowanych z gumą w kolorze srebrzystym lub materiałów podbitych warstwą aluminium. Tańszym rozwiązaniem, będą materiały zwykłe o gęstym splocie w ciemnych kolorach – brąz, bordo, granat lub oczywiście czerń.

Jeżeli chcemy walczyć z temperaturą to warto przemyśleć materiały podbite aluminium lub podgumowane w kolorze srebrzystym. Tu jednak efekty zależą od czynników wymienionych powyżej

Słowo przestrogi

Większość rolet dachowych nie występuję z kolekcjami podgumowanymi – to nie przypadek. Trzeba pamiętać, że okna dachowe są ułożone pod takim kątem, że promienie słoneczne padające na jego powierzchnie mają największą moc. Takie okno dosłownie opala się jakby leżało na leżaku na plaży. Wiele tkanin podgumowanych nie daje sobie rady z tak mocnym uderzeniem ciepła i rozwarstwia się, klei się lub wydaje nie zawsze przyjemny zapach – to przecież guma. Co więcej bywa i tak, że rolety z tkanina podgumowana może się łódkować czyli wybrzuszać do wnętrza pod wpływem intensywnego nagrzania.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Żaluzje drewniane – jak je dobierać i komponować?

Zobacz

Żaluzje już od wielu lat cieszą się dużą popularnością wśród osób kupujących osłony okienne. Modele aluminiowe coraz częściej zamieniane są jednak na drewno. Czy rzeczywiście warto zdecydować się na zakup...

Na co zwrócić uwagę, wybierając rolety?

Zobacz

tym, jakie rolety warto wybrać do przesłonięcia kolejnych okien w domu powinien zadecydować nie tylko kolor czy wzór, ale i sam…