Wczytuję dane...

Tkaniny na upalne dni - którą wybrać i na co liczyć?

średnia: 5.0  ocen: 5

Masz okna od strony południowej i męczy cię upał? Pracujesz przy komputerze, ale słońce pada na monitor? A może wcześnie snop świata wdziera się do twojej sypialni i nie daje ci spać? To częste problemy dokuczające zwłaszcza latem i nie tylko. Chcesz sobie ulżyć, dlatego być może zastanawiasz się czy rolety zaciemniające to dobry pomysł by temu zaradzić?

Zastanówmy się nad tym, co mamy do dyspozycji i na co możemy liczyć.

Rolety z tkaninami zaciemniającymi typu blackout. Tkaniny blackout’owe to najczęściej tkaniny powleczone warstwą gumy. Celem tego zabiegu jest to by dany materiał nie przepuszczał światła. Dzięki temu zaciemnienie, jakie on daje wynosi, 100% bo guma nie przepuszcza promieni słonecznych. Ale jak to się ma to temperatury w danym pomieszczeniu?

rolety na upał - jakie?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zasłonięcie dopływu światła sprawi, że na oświetlane do tej pory powierzchnie padnie cień. Na pewno nie będą tak nagrzane jak przy bezpośrednim oświetleniu. Trzeba jednak zaznaczyć, iż sam materiał też przyjmuje uderzenie ciepła i sam w sobie się nagrzewa. Skoro tak, to musi tez oddać ciepło – to naturalne, prawda? Jaki więc będzie efekt finalny? Jeśli w danym pomieszczeniu jest słaba wentylacja i mały ruch świeżego, chłodnego powietrza, to tkanina blackoutowa owszem świetnie się sprawdzi w ułatwieniu oglądania telewizji czy pracy na komputerze mimo dużego słońca padającego na okno, ale sama w sobie nie sprawi, że w tym samym pomieszczeniu będzie chłodno.

Bardzo duże znaczenie w tym temacie ma też kolor owego materiału, na który pada słońce. Jak wiemy kolory ciemne będą je niejako przyciągać i gromadzić, a jasne rozpraszać. Warto o tym pamiętać. Dlatego gdy naszym priorytetem nie jest samo zaciemnianie, warto pomyśleć o kolekcji Silver. W zasadzie działa ona tak samo jak kolekcja blackout i te jest pokryta warstwą gumy, ale guma ta jest koloru srebrzystego. Jak wspomnieliśmy ten zabieg pomaga rozproszyć więcej światła niż na kolorach ciemnych, np. bordowym, granatowym czy brązowym.

Nie zapominaj o najzwyklejszych żaluzjach aluminiowych.

Żaluzje aluminiowe to system znany i wciąż praktyczny, a bardzo bogata kolekcja kolorów lameli wykonanych z aluminium to propozycja, która warto przemyśleć, gdy szukamy asortymentu do boju z ciepłem ;) Jednak na koniec słowo przestrogi. Uważaj na marketingowe obietnice. Pamiętaj, że w najlepszym wypadku tkaniny same w sobie mogą dać maksymalnie tylko kilka stopni ochłodzenia. Szukanie ulgi od upału nie może się skończyć na wyborze rolety czy żaluzji. Problem ciepła jest bardziej skomplikowany, ponieważ zazwyczaj nie dociera ono do naszych wnętrz tylko przez okno. Np. na poddaszu pomieszczenie może być nagrzewane całą powierzchnią dachu czy ścian – tu dużo zależy od ich izolacji. Walka z ciepłem jest do wygrania, ale rób to z głową !

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Zobacz

Pokój najmłodszych mieszkańców domu powinien być nie tylko elegancko urządzony...

Jak dobrać kolor rolety?

Zobacz

Rolety, tak samo jak zasłony i firanki mogą być nie tylko unikalną ozdobą…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark