Wczytuję dane...

Modne wnętrza, czyli styl vintage w pięciu odsłonach

średnia: 5.0  ocen: 1

Styl vintage lub retro z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Z powodzeniem podbija świat mody, również wnętrzarskiej i wygląda na to, że zagości na dłużej. Vintage i retro to obecnie bardzo modne słowa. Używamy ich naprzemiennie, w odniesieniu do ubrania, wystroju wnętrza, czy też różnych przedmiotów użytkowych. Często są dla nas po prostu określeniem pewnego trendu i nie zastanawiamy się nad ich różnicą. Styl vintage to nadawanie nowej formy starym rzeczom, dzięki czemu zyskują one drugie życie i… nieśmiertelność. Retro, z kolei jest stylizowaniem nowych przedmiotów w taki sposób, aby wyglądały na stare. Jednak pojęcia te przenikają się wzajemnie, zacierając granice. Niezależnie od wyboru, styl retro i vintage to style absolutnie pożądane w nowoczesnych aranżacjach przestrzeni.

Tak naprawdę styl vintage trudno jest połączyć z konkretną epoką. Planując wystrój pokoju lub całego mieszkania możemy zdać się na wyobraźnię i własną designerską wizję. Każda z minionych epok była barwna inaczej, i każda na zawsze zaznaczyła się na kartach historii.

Wzorzyste tkaniny, czyli epoka wiktoriańska

Modne wnętrza, czyli styl vintage w pięciu odsłonach

Ach, cóż to była za epoka, chciałoby się rzec. Prawdziwy rozkwit literatury pięknej… Narodziny Sherlocka Holmesa, powieści znanych pisarzy… Epoka, z której można czerpać garściami, również inspiracje do aranżacji wnętrz. Stylizacja z powieści Jane Austen w naszym mieszkaniu? Dlaczego nie!

Epokę wiktoriańską cechował przepych, ale do aranżacji własnego mieszkania możemy wykorzystać jedynie jej elementy. Miękki puszysty dywan nadający ciepłego charakteru, grube i długie zasłony na oknach, ozdobne poduszki na kanapie lub fotelach. Dekoracje w postaci wzorzystych kotar, poduszek, kapy czy obrusu może fantastycznie zaznaczyć wiktoriański styl. Obecnie bogate zdobienia są bardzo modne i powszechnie dostępne. Wzory mogą być w formie nadruku albo ręcznie wyszywane. Popularnym motywem pasującym do stylu są kwiaty, rośliny, motyle itp. W wiktoriański klimat wpiszą się także duże sofy, ozdobne krzesła i dodatki z lakierowanego drewna.

Inspiracja PRL-em - przyciemnione światła, przytłumione kolory

PRL to dla wielu z nas okres, do którego chętnie wraca się pamięcią. Chociaż mówi się, różnie o tej epoce, jednak budzi ona w wielu sentyment i pozytywne skojarzenia z dzieciństwa. Lata PRL-u wyrażamy w sztuce, między innymi w aranżacji wnętrz. To jeden z najpopularniejszych trendów tej dziedziny. Jednak musimy pamiętać, że dzieli się on na poszczególne lata, a każda dekada to zupełnie inny klimat. Co więcej, różni się on także zależnie od regionu świata.

Przeniesienie klimatu lat 50/60 w Polsce do wystroju naszego domu to marzenie coraz młodszych pokoleń. Gra światłem i cieniem odgrywa w tym wypadku niebagatelną rolę, zatem ważne jest rozmieszczenie odpowiedniego oświetlenia. Lata 50 i 60 to prywatki, zwane obecnie domówkami. Przytłumione światła stały się jednym z symboli tamtych czasów. Dzisiaj możemy rozmieścić je „z głową”, czyli tak zaaranżować oświetlenie w salonie, żeby było w miarę widno, a jednocześnie nastrojowo. W wystroju panował minimalizm. Meble z owego czasu były kanciaste, nieduże, często o krzykliwych kolorach. Obecnie z powodzeniem możemy uzyskać taki efekt dodatkami w geometryczne wzory. Aranżacja wnętrza powinna działać na zasadzie kontrastów i wyrazistych barw. Pełen sukces możemy osiągnąć kanapą z pikowaną tapicerką z guzikami. Proste, często wręcz kanciaste kształty mebli to duży ukłon w stronę lat 50 i 60.

Szalone lata Ameryki, czyli krzesła i stoliki barowe

Szalone lata Ameryki - styl aranżacyjny

Lata 50 i 60 w Stanach Zjednoczonych to wysyp barów i pubów o podobnym wystroju i klimacie. Czerwono biała kratka na firankach i obrusach, praktyczne stoliki, duże, wygodne kanapy i szafa grająca po ścianą, na której królują plakaty… Oto amerykański styl tamtych czasów. Przeniesienie tego obrazka do naszego domu jest jak najbardziej możliwe. Jest to też obecnie bardzo popularny i modny wystrój, zwłaszcza kuchni. Jasne ściany, szafki w kolorze miętowym, granatowym lub… różowym, a do tego czarny, chromowany sprzęt AGD stylizowany na klimat retro to absolutny hit w dzisiejszych aranżacjach. Styl vintage z tamtych lat świetnie komponuje się też w salonie lub gabinecie. Idealnym dopełnieniem będą plakaty z filmów – w końcu była to złota era kina.

Geometryczne kształty – domena lat 60

Ubiegły wiek wkroczył w swoją drugą połowę z wielkim przytupem. Geometria i krzykliwe kolory zagościły w modzie na niemal każdym kontynencie. Tamto pokolenie chciało oderwać się od wojennych wspomnień i konkretnie zaznaczyć swoje miejsce na ziemi. Wprowadzenie geometrii do mieszkania jest bardzo proste. Czasami wystarczą tylko delikatne akcenty, ponieważ wzór jest krzykliwy sam w sobie. Wielu współczesnych malarzy i grafików specjalizuje się właśnie w geometrycznych obrazach. Jednym z najlepszych w ej dziedzinie jest Gary Andrew Clark. Jego dzieła są kombinacją kolorowych figur, które fantastycznie wkomponują się w każdą przestrzeń. Będą doskonałym uzupełnieniem w pomieszczeniach utrzymanych w podobnym klimacie, dodając pazura. Geometrię można także osiągnąć nie tylko formą mebli, ale ich odpowiednim ustawieniem. To świetny zabieg, który może optycznie zmienić wielkość pokoju.

Potęga dodatków, czyli lampy, grafiki i inne takie…

Styl vintage obejmuje również lata 70 ubiegłego wieku. Wtedy to ściana zaczęła odgrywać kluczową rolę w każdym mieszkaniu. Zdobiła ją zazwyczaj wzorzysta tapeta w geometryczne figury lub motywy roślinne. Obrazy wróciły wówczas do łask, ale często nie miały wspólnego odniesienia. Wyglądały raczej jak zbiór przypadkowych tematów. Myśliwi zawieszali na ścianach swoje trofea, kolekcjonerzy – swoje zbiory. Wciąż modne było umieszczanie na nich dywanów i makatek. Obecnie w aranżacji pomieszczeń stylizowanych na lata 70 można śmiało zrezygnować z takich atrakcji. Wiele gotowych grafik z powodzeniem wkomponuje się w wystrój każdego wnętrza. Obrazy na ścianie mogą odpowiadać ogólnemu charakterowi pomieszczenia, jak i być jego uzupełnieniem, a nawet kontrastem.

Meble na połysk z lat 80

Oświetlenie także odgrywa ogromną rolę w każdym mieszkaniu. Należy dobrać je odpowiednio do klimatu pokoju, pamiętając do czego ma służyć. Przy wyborze lampy dobrze jest dowiedzieć się do jakich pomieszczeń jest polecana i jaka może być maksymalna moc żarówki. Styl lampy możemy dostosować do stylu pomieszczenia. Stojące lampy z abażurem wracają do łask, a w dodatku pasują do każdego stylu. Oferta lamp w stylu vintage jest naprawdę ogromna i z łatwością możemy wybrać tę wyjątkową. Abażur z wikliny, na przykład świetnie pasuje do każdej epoki. Plastikowy, z kolei nada wnętrzu kontrastu.

Meble na połysk z lat 80

Choć lata 80 nie wszytkim dobrze sie kojarzą, pomimo to, wielu ludzi planuje urządzić mieszkanie w takim właśnie stylu. Starsze pokolenie często dysponuje jeszcze przedmiotami z tamtych lat i chce je jakoś wykorzystać. Niekoniecznie jednak trzeba urządzać cały dom w takim klimacie. Gadżety z przeszłości można śmiało wkomponować w nowoczesny wystrój.

Można, oczywiście urządzić w taki sposób cale mieszanie. Wystarczą krzykliwe tapety, meble na wysoki połysk, pikowana kanapa lub wzorzysty dywan. Nie możemy jednak zapominać, że wówczas taka aranżacja pokoju była koniecznością. Dzisiaj, na szczęście mamy wybór. Możemy bawić się do woli łączeniem stylów i dodatków. Lampa z abażurem idealnie wkomponuje się w nowoczesny wystrój, a kanapę można zaakcentować narzutą w stylu lat 80.

Styl nawiązujący do minionych epok jest motywem coraz częściej wykorzystywanym w aranżacji wnętrz. Obecne czasy pozwalają na dużą dowolność w tym temacie, nie musimy zatem stylizować w ten sposób całego pomieszczenia, wystarczą umiejętnie dobrane dodatki. Świetnym pomysłem jest łączenie różnych stylów, na przykład przez dodawanie przedmiotów mających dla nas znaczenie emocjonalne. W wystroju mieszkania najważniejsze są nasze odczucia i własne upodobania.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Inspirowane naturą trendy wnętrzarskie na 2022 rok

Zobacz

Trendy w aranżacji wnętrz na 2022 rok nawiązują do materiałów pochodzących prosto z natury. Łagodne odcienie kolorystyczne, meble wykonane z wysokiej jakości drewna czy dodatki wykonane z plecionek to tylko niektóre...

Trzy najistotniejsze style wystroju wnętrz na 2022

Zobacz

Wszystko wskazuje na to, że 2022 rok również spędzimy w pewnej mierze we własnych czterech kątach. Nie dziwi zatem dążenie do otaczania się pięknymi aranżacjami. Najmodniejsze w tym roku będą natomiast trzy bardzo odmienne style...