Wczytuję dane...

Jak zasłonić balkon na parterze?

średnia: 4.3  ocen: 7

Balkon to namiastka ogrodu dla osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych. To także dodatkowe, pozbawione ścian pomieszczenie, które możemy zagospodarować jako taras, idealny do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jednak jak zapewnić sobie na nim prywatność porównywalną do tej, którą może zaoferować przydomowy ogród? Oto kilka pomysłów!

Jak zasłonić balkon na parterze?

Jak osłonić balkon na parterze?

Zanim wybierzemy osłonę odpowiednią dla balkonu na parterze, musimy zastanowić się, jakie mamy co do niej wymagania. Czy zasłona ma chronić nas jedynie przed spojrzeniami sąsiadów, czy również przed trudnymi warunkami atmosferycznymi? Niektóre rodzaje zasłon zabezpieczą balkon nie tylko przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, ale również przed deszczem czy wiatrem. Pamiętajmy także, że rodzaj zasłony balkonowej może wpływać na poziom oświetlenia przyległego do balkonu pomieszczenia. Jakie osłony balkonowe mamy do wyboru?

Zasłony na balkon

Zasłony na balkon to rozwiązanie klasyczne i romantyczne. Możemy zawiesić je tylko z jednej strony lub osłonić się nimi całkowicie. Duży wybór różnorodnych materiałów sprawia, że zasłona sprawdzi się zarówno jako bariera chroniąca przed wiatrem i deszczem, jak i lekka, przepuszczająca światło osłona przed promieniowaniem słonecznym. Duże pole do popisu daje nam także kolorystyka i wzornictwo zasłon balkonowych. Mamy możliwość wybrania klasycznych kolorów, na przykład bieli czy szarości, ale paleta barw tego typu produktów pozwala nam również stworzyć energetyczny, kolorowy balkon, który będzie nastrajał pozytywnie nie tylko nas, ale i sąsiadów.

Roślinność, czyli naturalna osłona balkonu

Naturalne zielone bariery wokół balkonu stworzymy na dwa sposoby: przy pomocy roślin pnących, które oplotą drewniane kratki lub przy pomocy mrozoodpornych iglaków w ozdobnych donicach, ustawionych przy barierkach balkonu. Pierwsze rozwiązanie ma szczególnie dużo uroku i pozwala wykreować naprawdę efektowną, romantyczną aranżację balkonową. Jej minusem jest jednak sezonowość. Zimą żaden bluszcz nie prezentuje się już tak urzekająco. Z kolei iglaki będą być może nieco mniej urokliwym rozwiązaniem, za to nie stracą swojej estetyki podczas żadnej pory roku. Minus obu rozwiązań to konieczność pielęgnowania roślin, do czego nie każdy ma rękę.

Rolety balkonowe

Na balkonie możemy powiesić to samo, co w oknach, czyli rolety, jednak te dedykowane balonom. Mogą one sięgać od sufitu do podłogi, dzięki czemu sprawdzą się również na balkonach z balustradami szklanymi lub ażurowymi. Tutaj również mamy spory wybór kolorów czy wzorów, dzięki którym nasza przestrzeń może nabrać ciekawego charakteru. Rolety nie prezentują się jednak szczególnie elegancko. Mają przede wszystkim walory praktyczne - pozwalają odsłaniać różne partie balkonu lub całkowicie zablokować widok sąsiadom.

Jak osłonić balkon na parterze?

Parawan lub parasol

Co prawda, nie zasłonimy nimi całego balkonu, ale zapewnimy sobie miejscową ochronę przed słońcem i wiatrem, a także przed wścibskimi spojrzeniami (jednak tylko z jednej strony w tym samym czasie). Parawan to rozwiązanie o dekoracyjnym charakterze. Sprawdzi się także jako bariera na balkonie dzielonym z sąsiadami. Z kolei parasol można z reguły ustawiać w pionie lub w poziomie, dzięki czemu będzie nieco bardziej wielofunkcyjny niż parawan, choć przy tym również mniej ozdobny.

Osłona z tkaniny, roleta czy naturalna bariera roślinna - wybór osłony na balkon na parterze zależy przede wszystkim od naszych potrzeb oraz efektu wizualnego, jaki chcemy uzyskać. Przed nadejściem lata warto zastanowić się więc, czy chcemy, aby przestrzeń balkonu była bardziej romantyczna czy przede wszystkim prywatna.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Czym zasłonić okna na parterze?

Zobacz

Mieszkanie na parterze, szczególnie w bloku, niesie za sobą kilka istotnych zalet. Nie trzeba dużo wchodzić po schodach, wniesienie wózka dziecięcego nie jest dużym problemem, a kiedy w bloku zepsuje się winda, problem właściwie...

Pusta ściana w salonie – 5 pomysłów na jej zagospodarowanie.

Zobacz

Piękny kolor ścian, idealnie dobrane meble i dodatki, ale... Jednak czegoś brakuje? Jest jakoś pusto, niewystarczająco? Ta jedna ściana mogłaby być inna, odpowiednio zagospodarowana, mogłaby przyciągać…