Wczytuję dane...

Mala kuchnia z oknem, czyli jak stworzyć idealne wnętrze

średnia: 5.0  ocen: 1

Aranżacja małej kuchni jest dość pracochłonnym zajęciem. Wymaga ona sprytu, cierpliwości oraz odpowiedniego zaplanowania. Kuchnia jest pomieszczeniem w którym należy połączyć estetykę z funkcjonalnością. Należy również pamiętać, żeby zostawić odpowiednią ilość miejsca użytkowego. Dzięki temu, będziemy mieli przestrzeń na swobodne przygotowywanie posiłków. Dziś bierzemy na warsztat małą kuchnię, która potrafi być utrapieniem dla właścicieli mieszkania. Jeżeli jednak w tym pomieszczeniu jest okno - jesteśmy na wygranej pozycji i mamy znacznie ułatwione zadanie. Dziś skoncentrujemy się właśnie na tej sytuacji i podpowiemy co zrobić, by kuchnia nabrała blasku, estetyki, a przy tym była maksymalnie funkcjonalna. Zaczynajmy!

Odpowiedni dobór mebli do małej kuchni

Nie jest tajemnicą, że najwięcej miejsca w kuchni zajmuje zabudowa. Dlatego też, powinna ona być przemyślana oraz ergonomiczna. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się maksymalnym wykorzystaniem metrażu - przy jednoczesnym zapewnieniu sobie odpowiedniej ilości powierzchni użytkowej. Współczesne rozwiązania, pozwalają na sprytne urządzenie nawet najbardziej kłopotliwych wnętrz, więc każdy - nawet najbardziej wymagający klient, powinien znaleźć coś idealnego dla siebie.

Aranżacja małej kuchni z oknem

Jeżeli nasza kuchnia jest wąska i nie jesteśmy w stanie rozmieścić szafek po dwóch stronach pomieszczenia, świetnie sprawdzi się zabudowa w układzie jednorzędnym. To rozwiązanie, które będzie zadowalające dla tych osób, które nie posiadają zbyt dużo naczyń, garnków oraz zapasów. W przypadku pomieszczeń, które planowane były na planie prostokąta lub kwadratu, idealnie nada się urządzenie kuchni w kształcie litery L. Dzięki temu będziemy w stanie rozmieścić nieco więcej szafek, a tym samym - schować w nich nieco więcej rzeczy.

Niektórzy twierdzą, że kuchnia z wyspą przeznaczona jest tylko dla osób, które posiadają ogromne domy oraz przestronne pomieszczenia. Nic bardziej mylnego. Jeżeli w naszym mieszkaniu kuchnia połączona jest z salonem, wyspa kuchenna będzie zarówno dodatkową powierzchnią użytkową, jak i estetycznym oddzieleniem przestrzeni.

W przypadku doboru odpowiedniej zabudowy, powinniśmy pomyśleć o wygodnym przechowywaniu. Dostęp do szafek nie powinien być utrudniony, a do każdej z nich powinniśmy móc swobodnie się dostać. Dlatego też, w małej kuchni warto postawić na zabudowę pod sam sufit. Dzięki temu będziemy w stanie wykorzystać całą dostępną przestrzeń, która w przypadku mniejszych pomieszczeń jest na wagę złota. Jeżeli jesteśmy niskimi osobami i martwimy się, że nie będziemy sięgać do wyżej położonych szafek - uspokajamy. W najnowszych modelach mebli kuchennych, stosuje się specjalne rozwiązania, które ułatwiają sięganie do powierzchni, które znajdują się w górnym rzędzie. Są to m.in systemy wysuwane. W wyższych szafkach warto umieścić artykuły oraz przedmioty, których używamy sporadycznie.

Warto również rozważyć otwarte półki, w których można ułożyć zastawę oraz dekoracje. Dzięki temu nasza kuchnia będzie wydawała się nieco lżejsza oraz przestronniejsza. Sprawi to również, że będzie sprawiała wrażenie przytulniejszej. Z punktu widzenia użytkowników - będziemy mieli swobodny dostęp do przedmiotów. W przypadku większych mebli, ustawmy je jak najdalej od okna. Dzięki temu sprawimy, że do pomieszczenia będzie wpadało znacznie więcej światła i nie będziemy sami go sobie odbierać.

Mała kuchnia to nie tylko biel

Jeszcze przed wyborem mebli, powinniśmy pomyśleć o odpowiedniej kolorystyce naszej kuchni. Nie jest tajemnicą, że jasne kolory optyczne powiększają przestrzeń, co w przypadku małych kuchni, jest niezwykle ważne. Jasne barwy odbijają światło, przez co przestrzeń wydaje się nieco bardziej otwarta oraz przestronna. O ile warto o tym pamiętać w przypadku ścian, tak nie warto się tym kierować przy wyborze wszystkich dodatkowych elementów. Nie bójmy się mocnych akcentów kolorystycznych, które nieco "przełamią" sterylną" biel lub pastelowe wnętrze. Warto rozejrzeć się za kolorowymi zasłonkami lub roletami. Świetnie sprawdzi się również wzór pomiędzy szafkami lub blatem. Możemy również zdecydować się na nieco odważniejsze kafelki na podłodze. O tym jak to zrobić, opowiemy nieco później.

Jakie meble do małej kuchni?

Odpowiednie oświetlenie ma znaczenie

Nie tylko odpowiednia kolorystyka sprawi, że nasza kuchnia zostanie optycznie powiększona. Największą rolę odegra światło. Jeżeli w naszej małej kuchni znajduje się okno, możemy mówić o pewnej dozie szczęścia. Spróbujmy wpuścić przez nie jak najwięcej naturalnego światła słonecznego. Nie zasłaniajmy więc go szczelnymi roletami lub ciężkimi osłonami.

Podstawowym źródłem światła (poza oknem) będzie centralne oświetlenie. To lampa, która równomiernie będzie oświetlała całe pomieszczenie. Dzięki temu, światło będzie odbijało się od mebli oraz ścian, przez co kuchnia optycznie się powiększy. Warto również zainwestować w oświetlenie zadaniowe, które montuje się bezpośrednio nad blatem. Dzięki temu będziemy mogli komfortowo przygotowywać posiłki, a tym samym z chęcią spędzać czas w kuchni.

Warto zwrócić uwagę na odpowiednią moc oraz temperaturę barwy żarówek. Najlepiej kupić takie, które oddają światło neutralne, a więc to, które nie będzie wizualnie zmieniło kolorystyki wnętrza. Jeżeli zdecydujemy się na zbyt zimną barwę, musimy liczyć się z tym, że kuchnia będzie wydawała się chłodna oraz sterylna.

Dodatkowe wzory

Pomiędzy szafkami a blatem, warto postawić na wzór, który będzie nieco przełamywał jednobarwność pomieszczenia. To miejsce, które nie będzie znacznie wpływało na optyczne postrzeganie wnętrza, a więc można tu wykazać się nieco większą pomysłowością. Obecnie przestrzeń między blatem, a szafkami, możemy wykończyć m.in szkłem, kamieniem, płytkami, blachą lub cegłą. Warto jednak pamiętać, żeby odpowiednio zabezpieczyć wybrany materiał. Kuchnia jest miejscem, w którym ściany szczególnie narażone są na zabrudzenia oraz działanie różnych temperatur.

Idealnie sprawdzą się również te płytki, które zamiast drobnych kostek, posiadają te wielkoformatowe - łączone bez użycia fug. Najlepiej by posiadały one gładką powierzchnię oraz monochromatyczną kolorystykę (czerń, biel, szarość itd.).

Szklane fronty szafek

Jak już można zauważyć, aranżacja małej kuchni, to przede wszystkim jej optyczne powiększenie. Dzięki odbiciu światła, jesteśmy w stanie w pewnym stopniu zmienić proporcje wnętrza, przez co kuchnia wydawać się będzie większa - niż jest w rzeczywistości. Szafki ze szklanymi frontami jeszcze kilkanaście lat temu można było spotkać w niemal każdej kuchni.

Dziś zostały zastąpione przez tradycyjne, jednolite zabudowy. Wraz z upraszczaniem mebli kuchennych, rezygnowano z ozdobników, a nawet uchwytów. Dziś jednak można zauważyć tendencję, w której powraca moda na różnorodne meble, które posiadają pewnego rodzaju detale. Jednym z nich jest szkło, które świetnie sprawdzi się w naszej małej kuchni.

Przeszklone półki pozwalają wyeksponować ozdobną zastawę stołową lub ozdoby. Dzięki temu wprowadzimy pewne zróżnicowanie w naszej kuchni, co na pewno ucieszy tych, którzy lubią patrzeć na swoje przedmioty. We współczesnych modelach coraz częściej montuje się specjalne podświetlenie. Dzięki błyszczącemu szkłu, uzyskamy efekt czystości oraz klarowności. Powierzchnie takie są łatwe w utrzymaniu oraz czyszczeniu.

Przemyślana aranżacja małej kuchni z oknem

Jak więc widać, odpowiednia aranżacja małej kuchni jest dość trudna, ale nie niemożliwa. Jeszcze przed remontem warto dwa razy pomyśleć, czego tak naprawdę oczekujemy od swojego nowego wnętrza. Remont kuchni jest czasochłonny i powinien zostać dokładnie przemyślany. Tylko dzięki temu, będziemy w stanie stworzyć pomieszczenie, które będzie odpowiadało naszym wszystkim potrzebom. Dlatego życzymy powodzenia i mamy nadzieję, że nasze porady okazały się być pomocne.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Styl industrialny czym różni się od loftowego?

Zobacz

Opisując loftowe wnętrza, często mylimy je z tymi w stylu industrialnym i odwrotnie: stawiamy znak równości pomiędzy mieszkaniem industrialnym a loftem. Tymczasem chociaż mają one wiele wspólnego i wywodzą się...

Pusta ściana w salonie – 5 pomysłów na jej zagospodarowanie.

Zobacz

Piękny kolor ścian, idealnie dobrane meble i dodatki, ale... Jednak czegoś brakuje? Jest jakoś pusto, niewystarczająco? Ta jedna ściana mogłaby być inna, odpowiednio zagospodarowana, mogłaby przyciągać…