Wczytuję dane...

Styl industrialny czym różni się od loftowego?

średnia: 5.0  ocen: 4

Opisując loftowe wnętrza, często mylimy je z tymi w stylu industrialnym i odwrotnie: stawiamy znak równości pomiędzy mieszkaniem industrialnym a loftem. Tymczasem chociaż mają one wiele wspólnego i wywodzą się z tego samego źródła, to jednak nie możemy mówić, że są dokładnie takie same. Warto więc poznać subtelne różnice, na podstawie których nauczymy się rozróżniać styl industrialny od loftowego.

Styl industrialny czym różni się od loftowego?

Wspólne początki formy industrialnej i loftowej

Zarówno styl loftowy, jak i industrialny powstały w tym samym czasie oraz w takich samych okolicznościach. Stanowiły zagospodarowane na nowo pomieszczenia po starych magazynach i fabrykach. Naturalne były w nich zatem wysokie sufity, rozległe, przestronne wnętrza i duże okna, które wpuszczały do środka odpowiednią ilość dziennego światła. Takie źródło pochodzenia odpowiada również za stosowane w tych wystrojach kolory bazowe i materiały. Chociaż industrialne i loftowe aranżacje spotkamy nawet w małych mieszkaniach w bloku, to jednak oba style najlepiej prezentują się w budynkach, które zachowują oryginalne cechy loftów.

Co łączy styl loftowy i industrialny?

Na początek warto ustalić, co z pewnością jest takie samo w stylu loftowym i industrialnym. Poza wspólną historią i pochodzeniem, aranżacje te zdecydowanie łączy także podstawowa gama kolorystyczna, czyli dominujące odcienie szarości, bieli i czerni. Kolejna cecha, którą dzielą, to surowce pojawiające się na ścianach i podłogach, a także w formie elementów wyposażenia wnętrza. Zarówno loft, jak i industrial gustują w stali, betonie, szkle i litym drewnie, czyli niezwykle solidnych i trwałych materiałach, które połączone ze sobą stanowią idealny balans pomiędzy surowością a ciepłem.

Drewno, stal i szkło wykorzystuje się nie tylko do wykończeń, ale także w meblach, które dzięki swojej prostej formie są ponadczasowe i bardzo efektowne. Charakterystyczny dla obu stylów jest także minimalizm, czyli utrzymywanie efektu wolnej przestrzeni poprzez zminimalizowanie ilości dodatków. Nie wolno zapominać również o świetle - do loftowych i industrialnych mieszkań wprowadzają je duże przeszklenia oraz lampy wiszące i stojące.

Czym różni się styl industrialny od loftowego?

Różnice pomiędzy stylem industrialnym a loftowym to tak naprawdę detale, które mogą nie ujawnić się w każdym wnętrzu. Odróżnienie tych dwóch aranżacji możliwe jest przede wszystkim na podstawie dodatków i kolorów, które mają ożywiać i przełamywać surowość połączenia szarości, bieli i czerni. Wystrój industrialny stawia w tym przypadku na ciemne i wyraziste barwy, które kontrastują z szarością betonu czy beżem naturalnego drewna. Pojawia się czerwień, żółć, bordo czy granat. Dekoracje mają prostą formę, a rośliny zielone należą do rzadkości. Dodatki - w tym również lampy - nawiązują do przeszłości. Charakterystyczne dla aranżacji industrialnej są zatem oprawy świetlne przypominające reflektory, a także plakaty przedstawiające maszyny.

Co łączy styl loftowy i industrialny?

Z kolei w loftach za odświeżenie kolorystyki wystroju wnętrza odpowiadają nie intensywne, lecz przygaszone barwy, czyli ciepłe odcienie pastelowe, najczęściej błękit i słomkowy żółty. Chociaż na ścianach nadal króluje beton i cegła, to zwykle nie w swoim oryginalnym wydaniu, lecz pomalowane na jaśniejszy kolor. Dekoracje w lofcie tworzą z kolei grafiki z geometrycznymi wzorami oraz zielone rośliny i miękkie tekstylia, które odpowiadają za nadanie wnętrzom przytulności. Włochate dywany i puszyste poduszki czy pledy sprawiają, że loftowe mieszkanie jest znacznie mniej surowe niż mieszkanie industrialne.

Chociaż asortyment sklepów meblowych czy sklepów z oświetleniem może wprowadzać nas w błąd, to powinniśmy pamiętać, że styl loftowy i styl industrialny to dwa nieco inne sposoby aranżowania przestrzeni. Łączy je wspólna historia i elementy bazowe, takie jak materiały wykończeniowe czy kolorystyka, ale nadal możliwe jest rozróżnienie tych dwóch stylów wnętrzarskich choćby na podstawie ogólnego efektu, jaki nadają pomieszczeniu. Cieplejszy i bardziej przytulny jest więc loft, a bardziej surowy i przepełniony historią swojego pochodzenia jest styl industrialny.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak urządzić salon w stylu rustykalnym?

Zobacz

Styl rustykalny to jedna z najpopularniejszych aranżacji wnętrzarskich, która nigdy się nie nudzi. Rustykalne wnętrza wielu osobom kojarzą się ze spokojem, poczuciem bezpieczeństwa oraz beztroskim...

Jak urządzić pokój dzienny?

Zobacz

Pokój dzienny to serce każdego domu. Toczy się w nim życie towarzyskie domowników. To strefa odpoczynku po dniu pełnym wrażeń. Warto zatem urządzić nasz pokój dzienny jak najbardziej funkcjonalne…