Wczytuję dane...

Pomysły na mały przedpokój w bloku.

średnia: 5.0  ocen: 1

Mieszkania w bloku cechuje raczej mniejsza niż większa przestrzeń użytkowa. Dobre planowanie umożliwia maksymalne wykorzystanie tej ograniczonej powierzchni. Ważną rolę odgrywa przedpokój, który jest miejscem najczęściej odwiedzanym przez mieszkańców lokalu. W wielu przypadkach istnieje tam zwarta zabudowa, co ma na celu stworzenie dodatkowej przestrzeni do przechowywania. To jednak niejedyna opcja zagospodarowania niewielkiego przedpokoju. Przyjrzyjmy się, co jeszcze można tam zrobić?

Pomysły na mały przedpokój w bloku.

Duże lustro to dodatkowa przestrzeń.

Wielkie lustro w małym przedpokoju zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Nie bez przyczyny jest tak często spotykane w wielu domach i mieszkaniach. Odgrywa funkcję dekoracyjną i praktyczną. W tym przypadku wielkość naprawdę ma znaczenie. Chodzi o to, by móc zobaczyć całą swoją sylwetkę. W mieszkaniu zaaranżowanym w stylu nowoczesnym lustro może być umieszczone w prostej ramie. Rozwiązanie bardziej klasyczne to zdobione ramy, często stawiane na podłodze lub jedynie oparte o ścianę. Mając dzieci lub zwierzę warto jednak pomyśleć o solidnym zamocowaniu ramy do ściany.

Powszechnie stosowane są również lustra w postaci prostej tafli szkła będącej integralną częścią np. drzwi od szafy. Dobrze dobrane lustro optycznie powiększa pomieszczenie. Z tego właśnie względu doskonale sprawdzi się w małym, często dość wąskim przedpokoju. Powstaje wówczas wrażenie głębi, które "dodaje" kilka metrów kwadratowych. Lustro również doświetla pomieszczenie. Aby ten efekt mógł zadziałać, trzeba pamiętać o jednej istotnej kwestii. Należy właściwie dobrać oświetlenie tak, by światło padało od przodu na osobę stojącą przed lustrem.

Przy doborze lustra do przedpokoju warto też wziąć pod uwagę kolor ramy. Brązowy kolor ociepla chłodne wnętrza, lustro grafitowe zaś stworzy wrażenie, że przestrzeń jest bardziej wyrafinowana. Bez względu na to, jakimi kryteriami będziemy się kierować, najważniejsze jest to, by lustro komponowało się ze stylem całego pomieszczenia. Ostateczny wybór będzie zależał właśnie od tego oraz od rzeczywistego przeznaczenia lustra. Jego montaż nie stoi jednak w sprzeczności z kolejną propozycją. Zwłaszcza że gdzieś musimy przechowywać ubrania i inne codzienne przedmioty.

Zabudowana szafa - rozwiązanie praktyczne i kompaktowe.

Ten pomysł nie jest nowy. Przedpokój w bloku, nawet bardzo mały i pozornie zbyt wąski jest doskonałym miejscem na zbudowanie szafy na wymiar. Dlaczego? Powodów jest kilka.

Dzięki przesuwnym drzwiom (a takie najczęściej się wówczas stosuje) nie zajmuje tak wiele miejsca, jak początkowo mogłoby się wydawać. Dobrze zaprojektowana konstrukcja uwzględnia kształt przedpokoju, główne ciągi komunikacyjne, rozmieszczenie oświetlenia sufitowego itp. Być może zabrzmi to, jak herezja, ale cechą dobrej szafy jest to, że prawie jej nie zauważamy. Żaden z jej elementów nie powinien ingerować w przestrzeń, którą poruszamy się na co dzień. Powinna gładko i subtelnie wpasowywać się we wnęki, kąty pomieszczenia.

Kolejną przesłanką do montażu jest fakt, że wiele rzeczy przechowywanych w szafie będzie potrzebnych do wyjścia z domu. Koszule, płaszcze, inne okrycia wierzchnie, parasol itp. Warto, by w takim wypadku były one pod ręką. Przenoszenie tego wszystkiego z głębi domu byłoby niewygodne. Zabudowy mają wiele praktycznych rozwiązań, które uczynią przechowywanie jeszcze bardziej efektywnym. Są to np.:

  1. wysuwane kosze cargo,
  2. stelaże na buty,
  3. półki i schowki,
  4. drążki do wieszania ubrań.

Minimalizm - sztuka nieposiadania.

Bez względu na to, czy w małym przedpokoju zamontujemy lustro lub szafę albo jedno i drugie, warto przy aranżacji kierować się jedną ważną zasadą. Mniej znaczy więcej. Minimalizm pokaże swoje prawdziwe oblicze właśnie w niewielkich pomieszczeniach. Istotą minimalizmu jest prostota, funkcjonalność i elegancja. Mały przedpokój w bloku to miejsce, od którego możesz zacząć wprowadzać tę filozofię do Twojego mieszkania. Posiadanie przedmiotów tylko funkcjonalnych lub pięknych istotnie podnosi jakość życia. Jeśli jeszcze nam nie wierzysz, postaraj się przypomnieć sobie zagracony przedpokój w mieszkaniu dziadków. Minimalizm to porządek i harmonia. Dysponując ograniczoną powierzchnią, powinniśmy poważnie rozważyć wprowadzenie tego trendu. Mniej zajętej przestrzeni, to więcej miejsca na życie. W przedpokoju naprawdę wystarczy tylko szafa, taboret i lustro. Reszta to tylko dodatki. Nie zawsze potrzebne.

Aranżacja małego przedpokoju

Cegła na ścianie - to nie fanaberia.

Hol, przedpokój, czy korytarz, bez względu na nazwę jest wizytówką każdego mieszkania. Ma decydujący wpływ na to, jakie będzie pierwsze wrażenie odwiedzających Cię gości. Wystrój, powinien być więc również przynajmniej w pewnym stopniu ukierunkowany na estetykę. Cegła na ścianie jest bez wątpienia dość charakterystycznym elementem. Sprawdza się w aranżacjach w stylu rustykalnym, skandynawskim i industrialnym. W pewnym sensie ożywia ściany i przełamuje dominację jednolitego koloru.

Cegła i rozwiązania ją imitujące tworzą piękny wystrój, są też bardzo praktyczne. Pełnią ważną funkcję. Doskonale zabezpieczają ściany przed uszkodzeniami. Osoby zainteresowane takim rodzajem pokrycia ścian często mają obawy, że cegła będzie się "sypać". Po zastosowaniu odpowiedniego impregnatu zabezpieczającego takie zjawisko jednak nie występuje.

Akcent kolorystyczny - byle bez przesady.

Przedpokój to świetne miejsce na takie eksperymenty. Jeśli chcemy przełamać monochromatyczną stylizację, użyjmy zdecydowanych, energetycznych kolorów (ciemna zieleń, musztardowa żółć, niebieski). Idąc jednak z duchem minimalizmu bezpieczniej postawić na klasyczną biel i czerń. To ponadczasowy duet, który uczyni każdą aranżację elegancką i wyrazistą. Użycie w małym przedpokoju tego połączenia wraz z dużym lustrem sprawi, że zyskamy jasne przestronne i otwarte pomieszczenie. To fascynujące, że pomimo popularności tego rozwiązania, każde wnętrze, w którym je zastosowano, ma unikalny i wielowymiarowy charakter.

Przedstawiliśmy kilka propozycji aranżacji niewielkiego przedpokoju w bloku. Widać wyraźnie, że powyższe przykłady wzajemnie się nie wykluczają. Wręcz przeciwnie. Większość z nich w połączeniu ze sobą stworzy niepowtarzalną i spójną całość. Od nas jednak zależy, jak wiele będziemy czerpać z gotowych rozwiązań oraz ile damy od siebie. Każde wnętrze jest inne, ma odmienny charakter i cechy. Warto więc wyjść poza schematy i stworzyć swój indywidualny styl.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

7 niskobudżetowych zmian, które upiększą twoje wynajmowane mieszkanie

Zobacz

Wynajmujesz mieszkanie i zastanawiasz się nad tym, by wprowadzić w nim zmiany, które pozwolą Ci na podniesienie czynszu? Wbrew pozorom nie musisz przeprowadzać remontu generalnego – wystarczy jedynie...

Sypialnia w stylu boho? 5 wskazówek jak to zrobić.

Zobacz

Masz w planach remont sypialni? Chcesz nadać jej powiewu świeżości? Zależy Ci na tym, by Twoja sypialnia była przede wszystkim przytulna oraz komfortowa? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań jest…