Nie da się ukryć, że sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Im więcej serca wsadzi się w jej aranżację, tym lepiej się w niej odpoczywa. Każda podjęta co do wystroju decyzja ma ogromne znaczenie na to, jak będzie wyglądał całokształt pracy wsadzonej w urządzanie. Jak urządzić sypialnię? Od czego zacząć prace nad jej wystrojem? Zapoznaj się ze wskazówkami naszych ekspertów od aranżacji wnętrz i dowiedz się, w czym tkwią sekrety aranżacji sypialni!
Od czego zacząć urządzanie sypialni? Cztery czynniki, które warto wziąć pod uwagę.
Położenie sypialni względem budynku
Urządzając sypialnię, nie sposób nie zwrócić uwagę na to, z której strony budynku jest ona zlokalizowana. Każda ze stron rządzić się będzie swoimi prawami. Najbardziej słoneczna jest strona wschodnia. Warto jednak zaznaczyć, że będzie to sypialnia dla rannych ptaszków. Będą oni bowiem wstawać wraz ze wschodem słońca. Jak to wygląda w pozostałych przypadkach?
Sypialnia od strony północnej
Zlokalizowanie sypialni z tej strony budynku może być nieco kłopotliwe. Naturalne oświetlenie w wielu przypadkach bywa skąpe, dlatego kluczowe jest dobranie odpowiednich kolorów oraz tkanin. Wybranie zbyt ciemnych odcieni może bowiem spowodować, że wnętrze pomieszczenia stanie się ciemne i ponure. Brak słońca najbardziej w sypialni będzie się odczuwać w trakcie pochmurnych dni. Z drugiej jednak strony niższa temperatura zapewnia bardziej optymalnych warunków ku temu, by szybciej zasnąć. Sypialni w północnej części mieszkania przegrzanie nie zagraża. Warto jednak postawić na jasne kolory ścian, zasłon oraz mebli. W takiej aranżacji najlepiej również wykorzystać jasne i gładkie tkaniny. Bardzo dobrze w tej roli sprawdzi się len lub pościel wykonana z lekkiej bawełny o różnorodnych fakturach. Sypialnię warto również doświetlić dodatkowymi kinkietami rozwieszonymi po obu stronach łóżka.
Sypialnia od strony południowej
Zdecydowanie większa część polskich mieszkań ma sypialnie zlokalizowane po południowej stronie budynku. Pokoje umieszczone po tej stronie są jasne i wystarczająco doświetlone, aż do późnego popołudnia. Światło dzienne ma dobry wpływ na ludzkie samopoczucie. Sprawia, że ludzie są bardziej aktywni i czują się rześko przez cały dzień. Jednak w nadmiarze światło słoneczne może powodować irytację. Zwłaszcza jeżeli lubi się spać do południa, a słońce wkrada się do sypialni już o wschodzie. W tym przypadku należy zainwestować w dobre rolety lub zasłony. Warto również sięgnąć po takie, które będą chronić w trakcie dnia pomieszczenie przed nagrzewaniem się. Dobrze wybrać modele przepuszczające mniejsze ilości światła oraz te w ciemnych kolorach.
Wybór kolorów sypialni
Kolejnym krokiem jest wybór kolorystki oraz stylu, w jakim sypialnia ma zostać urządzona. Od kilku lat największą popularnością cieszą się sypialnie urządzane na biało lub w pastelowych odcieniach. Dużym zainteresowaniem cieszą się także beże i brązy, które często łączy się ze wstawkami w intensywnych kolorach. Najważniejsze jest jednak to, by sypialnia zapewniała właściwej atmosfery, która będzie sprzyjać odpoczynkowi i wyciszeniu. Wybierając kolory sypialni, najczęściej architekci wnętrz korzystają ze znanych układów kolorystycznych. Są to kolory:
- Monochromatyczne — jest to wiele różnych odcieni tego samego koloru, które różnią się pod względem jasności, nasycenia itp.;
- Analogiczne — często określane również jako kolory sąsiadujące. Są to odcienie, które na kole barw występują koło siebie. Taki układ zapewnia większej swobody doboru koloru;
- Uzupełniające — składają się one z kolorów drugorzędowych.
Wielu specjalistów od wystroju wnętrz trzyma się również zasady 6:3:1. Na czym ona polega? W oparciu o nią wybiera się maksymalnie 3 różne kolory, a następnie dobiera się je tak, by pod względem wizualnym wkomponowały się one w proporcje 6:3:1. Zwykle są to kolory przeciwstawne, które w pewnym stopniu się dopełniają.
Motyw przewodni sypialni
To kolejna ważna kwestia, o której nie sposób zapomnieć w trakcie urządzania sypialni. Utrzymanie przewodniego motywu pozwala na zabawę kolorem, fakturą oraz wzorem. Należy jednak pamiętać o tym, aby we wszystkim potrafić zachować umiar. Umieszczając w sypialni przedmioty zdobione kratą, lepiej będzie zrezygnować tapety w paski. Konkurencji innych wzorów nie lubią również motywy florystyczne. Doskonale jednak prezentują się one w towarzystwie jasnych kolorów. Zamiast wzorów można je także zestawić w parze z innymi materiałami — drewnem, szkłem, kamieniem naturalnym. Niezmiennie od kilku alt, powodzeniem cieszy się m.in. styl skandynawski oraz retro. Coraz częściej również sięga się po bardziej minimalistyczne motywy.
Moodboard — Twój niezbędnik w urządzaniu sypialni!
Wygląda na to, że urządzanie sypialni to nie lada wyzwanie. Jak więc się w tym wszystkim nie pogubić? Z pomocą przychodzi moodboard, czyli tablica nastrojów, która przywędrowała z Zachodu. Popularność w Polsce zyskała dzięki temu, iż pozwala ona na zgromadzenie wszystkich pomysłów i inspiracji w jednym miejscu. Do jej stworzenia wystarczy korkowa tablica lub duża kartka papieru oraz głowa pełna pomysłów. To, co znajdzie się na moodboard, zależy bowiem od tego, jaki materiał, kolor, czy fakturę się wybierze. Moodboard pozwala na zweryfikowanie podjętych wyborów. Pomaga również uniknąć błędów w aranżacji wnętrza sypialni. Wystarczy umieścić na nim kilka możliwych opcji wystroju, a następnie wybrać najlepszą z nich. Takiej selekcji podlegają wszystkie elementy pomieszczenia — kolor ścian, lampy, firany, itp. Korzystając z moodboard, można jednak wyeliminować ryzyko zakupienia sprzętu, które nie będą współgrać z resztą wyposażenia sypialni. Jest więc on gwarancją wykonania starannie przemyślanych zakupów.
Moodboard — jak zgromadzić w nim inspiracje?
Moodboard to bardzo przydatny organizer, który pozwala na uniknięcie wielu pomyłek i błędów w trakcie urządzania sypialni. Jego założenie nie jest również skomplikowane. Wystarczy bowiem zajrzeć do magazynów lub na strony internetowe, które poświęcone są tematyce urządzania wnętrz. Prezentując wiele możliwych aranżacji sypialni, stają się one źródłem ciekawych inspiracji. Przeglądając poszczególne materiały, wystarczy wybrać te elementy, które wydają się interesujące na tyle, by umieścić je w swojej sypialni. Po zgromadzeniu wystarczającej ilości materiałów, następnie należy wybrać te, które pozwalają na stworzenie spójnej całości. Poza czasopismami dobrze jest również sięgnąć po próbki materiałów, np. firan, obić mebli, lub testery farb. Im więcej serca, czasu i pracy wsadzi się w prowadzenie moodboardu, tym lepsze efekty końcowe można uzyskać!
Zadbaj o swój komfort
Na końcu warto również wspomnieć o tym, że urządzając wystrój sypialni, należy przede wszystkim kierować się własnymi upodobaniami. Dobrze jest wspierać się przy tym aktualnymi trendami modowymi, ale nie należy zapominać, że sypialnia ma stanowić Twoją oazę. Postaw wiec na elementy wystroju, które sprawią, że poczujesz się w niej dobrze.
Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać
Urządzenie łazienki może stanowić czasami poważny problem. Szczególnie dotyczy to małych mieszkań w bloku, które przeważnie wyposażone są w małą łazienkę. Okazuje się jednak, że mała łazienka może być zarówno...
Jak urządzić pokój nastolatków?
ZobaczZawsze przychodzi czas, kiedy to dzieci stają się nastolatkami, a to już jeden krok w kierunku dorosłości. Niezależność, decyzyjność, ale też prawo do osobistej przestrzeni. Tak! Pokój nastolatka to miejsce intymne, do którego wstęp mają tylko nieliczni…