O garderobie w sypialni marzy wiele osób - zarówno miłośnicy mody, którzy uwielbiają kolekcjonować ubrania, jak i fani porządku, którym zależy na tym, aby każda rzecz miała swoje miejsce. Dzięki garderobie możliwe jest przechowywanie ubrań, biżuterii czy butów w przemyślany oraz przede wszystkim - komfortowy sposób. Na jaką garderobę warto się zdecydować? Czy powinna być ona połączona z sypialnią, czy lepiej kiedy jest od niej oddzielona? Na co zwracać uwagę przy aranżacji tego pomieszczenia?
Jak urządzić sypialnię z garderobą? 3 inspiracje
Sypialnia z garderobą - na co pozwala duży metraż?
Garderoba, która zintegrowana jest z sypialnią, to jedna z najciekawszych i najwygodniejszych aranżacji. Aby jednak cieszyć się osobno wydzielonym pomieszczeniem, niezbędny jest odpowiednio duży metraż - niezależna garderoba powinna zajmować powierzchnię minimum 4 m². Warto zaznaczyć, że jest to wielkość zalecana jedynie dla jednego użytkownika. W przypadku pary, wnętrze garderoby powinno wynosić przynajmniej 6 m².
Co więcej, należy pamiętać, że garderoba jako pomieszczenie zintegrowane z sypialnią, zwykle nie posiada okien - niezbędne jest więc dobranie odpowiedniego oświetlenia. Najczęściej do tego rodzaju przestrzeni stosuje się oświetlenie sufitowe w postaci punktów LED. Dodatkowo nie może zabraknąć również oświetlenia punktowego nad poszczególnymi elementami zabudowy - dobrze sprawdzają się systemy świetlne montowane w szufladach lub lampy LED zamontowane nad wieszakami.
Decydując się na wydzielenie niezależnej garderoby, warto ograniczyć do niej dostęp, stosując stylowe drzwi. Świetnie sprawdzą się zarówno te tradycyjne jak i przesuwne.
Garderoba a mała ilość miejsca
Mały metraż nie jest powodem do rezygnacji z garderoby - z powodzeniem można zdecydować się na zaprojektowanie jej we wnęce lub też postawić na zabudowaną szafę. Co ciekawe, wnęka wcale nie musi być elementem budowlanym - nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać wnękę, która wynika z układu innych mebli w pomieszczeniu. Aby jednak projekt wyglądał stylowo i był funkcjonalny, warto zdecydować się na skorzystanie z oferty profesjonalnej firmy, która dobrze wpasuje garderobę w pomieszczenie, dbając o to, aby każdy kawałek ściany był odpowiednio zagospodarowany. W przypadku projektów garderoby we wnęce często sprawdzają się estetycznie wykonane kurtyny lub panele przesuwne, które pozwalają dodatkowo zaoszczędzić miejsce.
Garderoba we wnęce to rozwiązanie niezwykle przytulne oraz niewymagające dużej ilości miejsca - kluczem jest logiczne rozmieszczenie szafek, półek i szuflad. Odpowiednio zaaranżowane miejsce pozwoli w pełni wykorzystać potencjał pomieszczenia - nawet, gdy jest ono niewielkich rozmiarów.
Otwarta garderoba w sypialni
W przypadku kiedy niemożliwe jest wydzielenie miejsca, które pozwalałoby na aranżację garderoby za ścianką lub drzwiami przesuwnymi, warto zdecydować się na otwartą garderobę w sypialni. Jest to jednak rozwiązanie znacznie bardziej wymagające - stale należy dbać o porządek w strefie garderobianej, aby wyglądała ona schludnie i estetycznie. Dużą zaletą takiej aranżacji jest z pewnością odległość od łóżka - koniec końców odzież znajduje się przecież w sypialni, a więc dostęp do niej jest na wyciągnięcie ręki. Dodatkowo rzeczy są uporządkowane i mają swoje miejsce - takie rozwiązanie pozwoli uniknąć niepotrzebnego szukania ubrań czy dodatków w różnych szafach i komodach. Co więcej, garderoba otwarta z pewnością doda sypialni oryginalności i modnego wyglądu.
Nie bez powodu otwarte zabudowy cieszą się tak dużą popularnością - dzięki nim sypialnia nabiera butikowego charakteru. Ładnie ułożona odzież czy dobrze dobrane oświetlenie i meble będą prezentowały się doskonale, jednak każde zaniedbanie również będzie widoczne. Z tego powodu dobrym pomysłem okazuje się być dodatkowa szafa wnękowa, która pozwoli na ukrycie ewentualnego nieporządku.
Na jaką garderobę w sypialni warto się zdecydować?
Istnieje wiele pomysłów na aranżację praktycznej oraz stylowej garderoby w sypialni. Wybór konkretnego rozwiązania zależy przede wszystkim od gustu oraz potrzeb danych osób, a także wielkości pomieszczenia. Dobrze jest zaplanować układ garderoby na wczesnym etapie budowy, dzięki czemu można mieć swobodę w ustawianiu ścianek działowych czy zapewnieniu odpowiedniej wentylacji pomieszczenia - co jest niezwykle istotne w przypadku zamkniętych pomieszczeń bez okien.
W przypadku posiadania dużej sypialni - wydzielnie osobnej przestrzeni na garderobę jest doskonałym pomysłem, jednak ci, którzy nie posiadają takiej możliwości, koniecznie powinni zainteresować się garderobą we wnęce lub otwartą zabudową.
Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać
Jak zasłonić balkon na parterze?
ZobaczBalkon to namiastka ogrodu dla osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych. To także dodatkowe, pozbawione ścian pomieszczenie, które możemy zagospodarować jako taras, idealny do...
Troszkę o gramaturze, zaciemnianiu i prześwitywaniu tkanin.
ZobaczMarketing często odwraca uwagę od spraw istotnych na korzyść czegoś, co ma przyciągać uwagę klienta. To jak to jest z tym zaciemnianiem…