Wczytuję dane...

Jak fantazyjnie upiąć firanki i zasłony? Sprawdź poradnik krok po kroku.

średnia: 4.5  ocen: 4

Efektowne firany i zasłony uszyte z pięknych tkanin, idealnie dobranych do wystroju wnętrza, stanowią prawdziwą ozdobę całej aranżacji nadając pomieszczeniu wyjątkowego stylu. Swobodnie opuszczone tkaniny nie są jednak jedynym sposobom na dekorację okna. Dziś podpowiedzi kilku sprawdzonych pomysłów na upięcia firan i zasłon, które mogą sprawić, że Twoje okna staną się misternym dziełem sztuki :)

Zasłony - jak upiąć?

Misternie ułożony zestaw zasłon i firan

Zasłony z grubych tkanin doskonale będą prezentować się, gdy stworzysz z nich szerokie fałdy. Jak to zrobić? Wystarczy podszyć tkaninę taśmą, która pozwoli stworzyć regularne kontrafałdy. Warto jedynie pamiętać, że w ten sposób trudno będzie upiąć zasłonę uszytą ze sztywnej tkaniny. Materiał powinien być gruby, ale musi się miękko układać.

W pokoju dziennym lub kuchni doskonale będą wyglądać zasłonki z lekko lejącej się tkaniny. Cienki materiał uzyska jeszcze bardziej romantyczny charakter, gdy wykorzystasz taśmy pozwalające stworzyć drobniutkie marszczenia. Woalowe firany można upiąć na troczkach.

Jak upinać firany?

Firanki coraz częściej stają się elementem dekoracyjnym połączonym z gładkimi roletami, które gwarantują poczucie prywatności i chronią wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem. To pozwala tworzyć z nich fantazyjne kompozycje bez obaw o utratę funkcjonalności. Cieniutka, lekko przezroczysta tkanina doskonale będzie się prezentować, gdy uchwycisz ją w połowie długości i zawiążesz. Grubszy materiał można przypiąć w połowie długości do ściany. Ciekawie prezentuje się również upięcie, które powstaje poprzez uchwycenie firany w połowie jej szerokości i podpięcie jej od dołu specjalnymi podwiązkami z magnesem. Firany można podpinać także w innych miejscach – wystarczy odrobina wyobraźni, aby tkanina doskonale się układała.

Czym upiąć zasłony?

Zasłony i firany można podpiąć na wiele sposobów. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu chwosty, podwiązki oraz lambrekiny.

  1. Upięcie chwostami

    To bardzo klasyczna metoda upinania firan i zasłon, która sprawdzi się również w przypadku materiałów marszczonych. Ozdobne chwosty najczęściej wykorzystuje się jednak do zbierania subtelnych zasłon po obu stronach okna. Zacisk materiałowych chwostów można swobodnie regulować, w związku z czym to, jak mocno się je podepnie, zależy tylko i wyłącznie od czyiś upodobań. Z kolei do upięcia firan najlepiej będzie wykorzystać chwosty wykonane z tkanin takich jak szyfon, organtyna lub markizeta, które dobrze się układają.

  2. Upięcie podwiązkami

    Kolejnym sprawdzonym rozwiązaniem są materiałowe podwiązki, które dostępne są w wielu, ciekawych wariantach. Wiele osób decyduje się również na modele zdobione dodatkowymi dekoracjami, np. w postaci ozdobnych koralików. Upięcia wykonane z podwiązek świetnie sprawdzą się zarówno do zamocowania firan z marszczeniami, jak i tych gładkich, które zostały luźno powieszone.

  3. Upięcie z lambrekinem

    Lambrekin to element dekoracyjny okna, który przybiera postać długiego i wąskiego pasa materiału wyciętego od dołu w "zęby". Czasem przytwierdza się do niego dodatkowo ozdobne hafty i frędzle. Upięcia te doskonale sprawdzą się one na niewielkich oknach oraz w połączeniu ze zwiewnymi firanami. Lambrekin sprawi, że cała kompozycja stanie się zamknięta i znacznie bardziej dopracowana. Warto jednak pamiętać o tym, że marszczone lambrekiny nie lubią konkurencji, w związku z czym najlepiej będą prezentować się z gładkimi firanami i zasłonami.

  4. Eleganckie upięcia

    Dużym zainteresowaniem cieszą się również eleganckie upięcia firan typu woda. Określeniem "woda" nazywa się delikatne drapowania, które układają się w efektownie wyglądające girlandy. W upięciach tych często można spotkać również tzw. żabot, który jest dodatkowym fragmentem materiału, jaki zawiesza się pośrodku okna.

Jak upiąć firanki na oknie balkonowym?

Zastanawiasz się nad tym, jak upiąć firanki na oknie balkonowym? Nic trudnego! Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych pomysłów!

  1. Firany podpięte na boki

    Jeżeli nie masz zamiaru puszczać firanek luzem, znakomitym rozwiązaniem będzie ich podpięcie na boki. W ten sposób uzyskasz niczym nieograniczony dostęp do drzwi balkonowych oraz wpuścisz do pomieszczenia więcej światła dziennego. To z kolei sprawi, że pokój stanie się optycznie większy i przestronniejszy. Do wykonania upięcia można wykorzystać zarówno chwosty, troki, chwosty, jak i magnesy. Sposób ten doskonale sprawdzi się w przypadku firan wykonanych z delikatnych i zwiewnych materiałów. Bez problemu poddadzą się one upięciu, a przy okazji – nabiorą stylowego i nowoczesnego wyglądu. Podpięcie na boki z powodzeniem można wykorzystać także do firany z marszczeniami oraz tych, które wykonano z gładkich tkanin.

  2. Firany podpięte razem z zasłonami

    To kolejna propozycja dla tych, którym zależy na tym, by nie puszczać firanek luzem. Szczególnie polecana jest również osobom, które nie potrafią zdecydować się pomiędzy wyborem samych firan lub zasłon. Z takim upięciem możliwe będzie wykorzystanie obu elementów w oprawie okna. W dodatku jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie – wieczorem pozwoli bowiem na zapewnienie domownikom nieco więcej prywatności. Firany i zasłony można podpiąć jednocześnie za pomocą chwostów, a nawet i zwykłej, materiałowej opaski. Wykonując upięcie, warto dopilnować tego, by zasłona wystawała nieco zza zasłony. Dzięki temu upięcie stanie się jeszcze bardziej eleganckie.

  3. Upięcie jednej strony okna

    Ostatnia z propozycji skierowana jest zwłaszcza do posiadaczy okien balkonowych, w których drzwi umieszczone są z jednej strony. Tym samym blokują one możliwość zawieszenia zasłon po obu stronach okna. Wystarczy jedynie zawiesić tkaninę, a następnie zebrać ją po jednej stronie okna – tej, w której nie umieszczono drzwi na balkon. Tym samym osłonisz pokój przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz oraz uzyskasz łatwy dostęp do balkonu.

Szeroki parapet z firaną woalową

Jak dobrać akcesoria do upięć?

Aby stworzyć efektowne upięcia firan czy zasłon, niezbędne będą odpowiednie akcesoria. W tej roli idealnie sprawdzi się:

  1. podwiązka z tkaniny
  2. podwiązka z magnesem
  3. podwiązka typu sznur
  4. drewniany upinacz
  5. sznur koralików
Materiałowa podwiązka

Miłośnicy minimalistycznej elegancji mogą wybrać podwiązki z tkaniny. Warto pamiętać, że materiał powinien kontrastować z odcieniem firanki lub zasłony. Do bieli będą doskonale pasować żywe barwy, a do ciemniejszych zasłon najlepiej dobierać jaśniejszą podwiązkę. Aby cała kompozycja ładnie się układała, należy wybierać podwiązki utwardzone od środka gąbką. Do woalowej firany można wykorzystać podwiązkę z takiej samej tkaniny. Materiał należy przymocować na małym haczyku przytwierdzonym do ściany.

Podwiązka z magnesem

Na rynku dostępne są specjalne podwiązki tkaninowe z zapięciem magnesowym. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ponieważ nie trzeba wiercić ścian, aby przymocować do nich haczyki. Podwiązkę można umieścić na dowolnej wysokości firanki tworząc w ten sposób piękną dekorację.

Drewniany upinacz

Kółko z drewna ze specjalną szpilką pozwoli przewlec przez otwór tkaninę i zablokować ją w odpowiedni sposób

Koraliki

Do upięcia gładkiej firany lub zasłony doskonale sprawdzą się podwiązki wykonane ze sznura ozdobnych koralików.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak montować rolety?

Zobacz

Montaż rolet należy dostosować do osobistych preferencji, wielkości wnęki okiennej, częstotliwości otwierania okna. Rolety klasyczne montuje się ...

Jak kupić rolety?

Zobacz

Zakup rolet na miarę w sklepie internetowym składa się z kilku kroków. Pierwszym jest dokonanie dokładnych pomiarów, które pozwolą dobrać osłonę idealnie dopasowaną do…