Wczytuję dane...

Wybieramy karnisz – na co zwrócić uwagę?

średnia: 4.8  ocen: 9

Firany i zasłony są w stanie stworzyć piękną dekorację okna, która stanie się prawdziwą „kropką nad i” w wystroju wnętrza. Tkaniny te wiesza się na karniszach. Karnisz musi pasować do okna, wybranych tkanin i aranżacji wnętrza. Pełni on funkcję użytkową i dekoracyjną zarazem. Na co dokładnie zwrócić uwagę podczas jego doboru?

Karnisz pojedynczy czy podwójny?

Na rynku dostępne są karnisze pojedyncze oraz podwójne. Karnisze pojedyncze doskonale sprawdzą się w oknach, w których są zamontowane żaluzje lub rolety. Pozwolą one zawiesić zwiewne firanki. Gdy planujemy powieszenie nie tylko firan, ale także zasłon, niezbędny jest karnisz podwójny. Karnisz ten należy wybrać także wtedy, gdy chcemy zawiesić żakardowe panele i inne dekoracje przypinane metalowymi wieszakami.

Roleta jak zasłona na karniszu rurowym

Karnisze ścienne i sufitowe

Kolejną decyzją, którą muszą podjąć osoby wybierające właśnie karnisze jest rodzaj montażu. Producenci oferują modele:

  1. ścienne
  2. sufitowe

Obecnie popularniejsze są karnisze ścienne. Montuje się je w ścianie nad otworem okiennym. Zwykle mają one postać drążka z kółkami do przesuwania tkaniny. Takie rozwiązanie doskonale prezentuje się we wnętrzach w stylu nowoczesnym.

Karnisze sufitowe to rozwiązanie popularne przed laty. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że technika ta jest bardzo uniwersalna. Karnisz sufitowy może mieć różną liczbę wsporników, dzięki czemu użytkownik może uzyskać dwie lub więcej szyn. Na takim karniszu można swobodnie tworzyć oryginalne dekoracje okienne, łączyć firany nie tylko z zasłonami, ale także z dekoracyjnymi sznurkami.

Uniwersalne karnisze metalowe

Eleganckie karnisze drewniano metalowe

Karnisze metalowe doskonale sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym oraz nowoczesnym. Mechanizm tworzy metalowy drążek, wsporniki oraz nakładki na końcach drążka. Atutem tego rozwiązania jest duża wytrzymałość – metal jest w stanie udźwignąć nawet bardzo ciężkie zasłony.

Metalowe karnisze dostępne są w postaci drążków o różnej grubości. Końcówki mogą mieć klasyczne wykończenie lub designerskie kształty, które staną się prawdziwą ozdobą wnętrza. Miłośnicy stylu glamour z powodzeniem znajdą nawet karnisze z zakończeniami ozdobionymi imitacjami kamieni (np. diamencików czy rubinów). Do bogato zdobionych aranżacji najlepiej wybrać proste zakończenia karnisza, w prostym wystroju karnisz może stać się bardziej dekoracyjnym elementem.

Metalowe drążki wyróżniają się również bogatym wzornictwem. Dostępne są karnisze ze:

  1. stali
  2. mosiądzu
  3. tytanu

Producenci proponują karnisze pojedyncze oraz podwójne. Firany i zasłony można przypinać do metalowych żabek, ale nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakładać tkaninę bezpośrednio na drążek (wystarczy, że materiał będzie miał przelotki lub szelki).

Efektowne karnisze drewniane

Do salonu, sypialni czy jadalni urządzonej w stylu klasycznym doskonale sprawdzą się karnisze drewniane. Warto je wkomponować również w wystrój rustykalny. Taki karnisz tworzy wspornik i drążek, do którego są przypięte drewniane żabki. Drewno dodaje wnętrzu przytulności, naturalnego charakteru. Przy wyborze musimy pamiętać, aby odcień i stylistyka pasowały do parkietu oraz mebli. Drewniane karnisze dobrze sprawdzą się do firan i lekkich zasłonek. Lepiej nie wybierać ich jednak wtedy, gdy planujemy zawieszenie w oknie ciężkich kotar.

Nowoczesne karnisze linkowe

Nowinką na polskim rynku są karnisze linkowe. Mechanizm jest stworzony przez stalową linkę, która jest naciągnięta na wsporniki. Przed odkształcaniem linka chroniona jest za pomocą napinaczy. Karnisz linkowy dobrze pasuje do wystroju w stylu minimalistycznym. Sprawdzi się on jednak tylko do lekkich firanek (np. tiulowych). Cięższe tkaniny spowodują wycięcie linki w łuk. W nietypowych oknach można zamontować również karnisze uchylne (skrzydła odchylają się w nich na boki).

Jaki rozmiar karniszy?

Idealny karnisz musi być dłuższy od okna – najlepiej, gdy wystaje on około 15-20 cm z każdej strony. Warto jednak pamiętać, że drążki o długości powyżej 2,2 m powinny posiadać dodatkowy wspornik na środku.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak dobrać kolor rolety?

Zobacz

Rolety, tak samo jak zasłony i firanki mogą być nie tylko unikalną ozdobą samego okna, ale powinny również stanowić spójny ...

Tkaniny podgumowane - co warto o niech wiedzieć?

Zobacz

Rolety z tkaninami podgumowanymi to doskonały sposób na całkowite zabezpieczenie pomieszczenia…