Wczytuję dane...

Rolety sterowane elektrycznie, na pilota - czy warto?

średnia: 4.3  ocen: 32

Producenci rolet okiennych cały czas wprowadzają do swoich ofert nowości. Jednym z takich rozwiązań są rolety sterowane elektrycznie. Trend ten staje się coraz popularniejszy. Co warto wiedzieć o roletach sterowanych elektrycznie?

Zalety sterowania elektrycznego

Tradycyjne rolety są sterowane mechanicznie. W systemach wewnętrznych producenci najczęściej wykorzystują taśmy, sznureczki lub koraliki. Rolety zewnętrzne podnoszone są za pomocą zwijarki z korbą.

Rolety sterowane elektrycznie

Sterowanie elektryczne pozwala uniknąć kłopotu z podnoszeniem osłon. Znaczenie ma to przede wszystkim przy aluminiowych roletach zewnętrznych, które są dość ciężkie. Ale mechaniczne zwijanie może być kłopotliwe także przy lekkich osłonach wewnętrznych – zwłaszcza, gdy wiele razy dziennie podnosimy i opuszczamy rolety.

Systemy elektryczne pozwalają podnieść osłonę jednym przyciskiem pilota lub włącznika zamontowanego na ścianie. Do wybrania sterowania elektrycznego przekonują także coraz niższe ceny silników i potrzebnych mechanizmów. Rolety z automatycznym sterowaniem jeszcze kilka lat temu były bardzo drogie. Obecnie systemy te stają się powszechniejsze i coraz tańsze.

Które osłony posiadają opcję sterowania elektrycznego?

Automatyka powszechnie kojarzy się z ciężkimi roletami zewnętrznymi wykonanymi z aluminium. Rzeczywiście, mechanizmy ze sterowaniem elektrycznym zostały zaprojektowane dla takich systemów – piloty i przyciski na ścianach zastąpiły specjalne korbki do podnoszenia oraz opuszczania rolet aluminiowych. Obecnie w opcję sterowania elektrycznego lub radiowego wyposażone jest także wiele rolet wewnętrznych. Są to między innymi:

  1. rolety wolnowiszące
  2. eleganckie rolety rzymskie
  3. nowoczesne rolety z tkanin typu dzień i noc (modele wolnowiszące)

Opcję automatycznego sterowania posiadają również drewniane żaluzje.

Rolety z silnikami sterowanymi przewodowo

Największym zainteresowaniem cieszą się rolety sterowane elektrycznie. Taki mechanizm jest poruszany za pomocą silnika elektrycznego, który użytkownik obsługuje przyciskami zamontowanymi na ścianie. Gdy chcemy, aby cały system był maksymalnie funkcjonalny, warto zamontować dodatkowy przycisk żaluzjowy, który pozwala podnosić i opuszczać wszystkie rolety w pomieszczeniu. Wiele zewnętrznych rolet aluminiowych można zaprogramować w taki sposób, aby opuszczały się i podnosiły o konkretnej godzinach. W ten sposób, można symulować obecność domowników („funkcja urlopowa”).

Nowinką techniczną są sterowniki do rolet, które mierzą temperaturę na zewnątrz i w pomieszczeniach, poziom nasłonecznienia oraz gęstość opadów i na tej podstawie opuszczają lub podnoszą osłonę okienną. Sterowanie przewodowe jest najpopularniejszym sposobem na automatyzację rolet. Sprawdza się ono jednak tylko na etapie budowy domu (silniki podłączane są do przewodów elektrycznych).

Rodzaje silników elektrycznych do rolet

Rodzaj silnika należy dobrać do masy oraz powierzchni osłony. Tradycyjne silniki elektryczne posiadają mechaniczną krańcówkę regulowaną pokrętłami. W nowoczesnych roletach coraz częściej pojawiają się silniki z krańcówką elektroniczną – ich zaletą jest to, że osłona zatrzymuje się, gdy napotka na przeszkodę mechaniczną (rolety nie uszkodzą się np. pod wpływem zalegającego śniegu).

Silnik elektryczny stosowany w roletach okiennych

Rolety ze sterowaniem radiowym

Na rynku dostępne są także rolety elektryczne sterowane bezprzewodowo. Wykorzystują one fale radiowe, a do sterowania osłony okiennej użytkownik wykorzystuje wygodnego pilota. Opcja ta pojawia się nie tylko w roletach zewnętrznych, ale także w drewnianych żaluzjach czy tkaninowych roletach wolnowiszących.

Do rolet wewnętrznych idealnie sprawdzą się również niewielkie siłowniki na baterie. Akumulator ładuje się w nich zwykle raz na około 4-6 miesięcy. Taki system nie wymaga podłączania do sieci energetycznej, dzięki czemu rozwiązanie powinno przypaść do gustu osobom, które nie znają się na elektryce (rolety można zamontować samodzielnie). Sterowanie radiowe pozwala rozbudowywać system o wiele nowych nadajników i dowolnie je konfigurować. W najnowszych rozwiązaniach możliwe jest sterowanie zdalne (przez Internet).

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Czym wyróżniają się nowoczesne rolety okienne?

Zobacz

Tradycyjne rolety materiałowe ze sterowaniem łańcuszkowym lub koralikowym powoli przestają być jedyną alternatywą. Do branży osłon okiennych wkroczyło szereg...

Dlaczego warto wybrać rolety zaciemniające?

Zobacz

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. A Ty zamiast cieszyć się z tej perspektywy i nadchodzących wakacji znów martwisz się walką z uporczywymi promieniami…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark