Wczytuję dane...

W tradycji tkwi siła, czyli o tym, jak wybrać idealne firany i zasłony

średnia: 4.8  ocen: 5

Wiele osób nie wyobraża sobie domowych okien bez tradycyjnego duetu, który tworzą firany i zasłony. Modny minimalizm kojarzy się im z surowością wnętrz i nie nadaje pomieszczeniom typowo domowego, przytulnego charakteru. Dlatego całkowicie rezygnują z rolet lub łączą je z firankami i tkaninowymi zasłonkami. Na co jednak zwrócić uwagę, aby dobrać idealne rozwiązania?

Firany i zasłony – podstawowe tajniki ich dobierania

Dekoracja okna jest uzupełnieniem całej aranżacji. Dlatego firany i zasłony muszą pasować stylistycznie do wystroju. Ważne jest, aby dyskretnie podkreślały urok wnętrza, nie przytłaczały go zbyt dużą dekoracyjnością czy krzykliwymi kolorami.

Nowoczesne firany i zasłony

Warto pamiętać również, że tkaniny w oknach pełnią rolę funkcjonalną. Gdy są jedyną osłoną szyby, muszą być uszyte z odpowiednio grubych tkanin, które charakteryzują się niską przepuszczalnością promieni słonecznych i sztucznego światła, zasłaniają przed spojrzeniami z zewnątrz.

W pomieszczeniach, gdzie osłonę stanowią rolety, możemy zawiesić typowo dekoracyjne sznurki, modne makarony, cieniutkie firanki woalowe i inne efektowne upięcia, które będą wyłącznie ozdobą.

Firanki – z jakiego materiału powinny być uszyte?

Producenci zaskakują wzorami, kolorystyką i tkaninami, z których szyte są firanki. Dostępne są różne długości i wykończenia. Dlatego wybór nie jest łatwy. W sklepach znajdziemy firany uszyte z:

  1. żakardu
  2. woalu
  3. enzo
  4. organzy
  5. satyny

Żakard powinien przypaść do gustu tradycjonalistom i osobom, które… nie lubią prasowania. Takie firanki można zawieszać tuż po wyjęciu z pralki, nie trzeba ich wymyślnie upinać, dobrze komponują się niemal z każdymi zasłonkami. Idealnie sprawdzą się do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym. Sama tkanina jest dość gęsta, dlatego chroni przed promieniami słonecznymi i spojrzeniami sąsiadów.

Firany z woalu są bardzo efektowne, ponieważ materiał ten jest bardzo cienki i pozwala tworzyć dekoracyjne upięcia. Ich słabszą stroną jest to, że są niemal prześwitujące. Firanki z organzy również są bardzo cieniutkie, ale na tkaninie znajdziemy wzory (nie są przezroczyste, jak woal). Satyna powinna przypaść do gustu osobom, które poszukują bardzo eleganckich dekoracji okiennych.

Jakie zasłony wybrać?

Uzupełnieniem dla firan są zasłony. Mogą one pełnić rolę typowych osłon lub stanowić wyłącznie dekorację okna (gdy połączymy je z roletami). Do niewielkich okien i małych pomieszczeń warto wybierać zasłony z jaśniejszych, lekkich tkanin. Ciężkie, ciemne tkaniny sprawdzają się w większych, dobrze doświetlonych pomieszczeniach. W takich wnętrzach możemy pozwolić sobie na długą tkaninę, która będzie „płozić się” po podłodze.

Gdy chcemy, aby zasłony zastąpiły żaluzje lub rolety, lepiej zrezygnować z falban i drapowania – takie dodatki będą utrudniać osłaniania okiennicy. W przypadku, gdy tkanina będzie wyłącznie dekoracją, możemy postawić na większą dowolność. W nowoczesnym pomieszczeniu dobrze będą prezentować się modne zasłony sznurkowe.

A może firany rzymskie?

Tradycyjne zasłony mogą zastąpić również firany rzymskie, które doskonale zaciemniają pomieszczenia, a jednocześnie pięknie się układają tworząc efektowne falbany.

Zasłony – dobierz rodzaj upięcia

Rodzaj zasłon należy dobierać także do typu karnisza. Zasłony na taśmie marszczącej dobrze będą pasować zarówno do karniszy metalowych, jak i drewnianych. Posiadają one u góry taśmę, która zmarszczy się, gdy pociągniemy za sznurki. Można je przypiąć żabkami lub haczykami. Takie tkaniny bardzo ładnie się układają. W sklepach znajdziemy również zasłony na kółkach metalowych, które należy nakładać bezpośrednio na karnisz (drążkowy). Kółka musimy dopasować kolorystycznie do koloru karnisza, który posiadamy. Do karniszy drążkowych pasują również tkaniny na szelkach. Do wnętrz w stylu romantycznym (np. przytulnie zaaranżowanych sypialni) idealnie sprawdzą się zasłony na kanale – po założeniu tkaniny na rurkę karnisza, powstanie u góry piękna plisa.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety w kasecie zaciągane od dołu. Dla odrobiny prywatności

Zobacz

Mieszkasz na parterze i masz już dość sąsiadów, którzy zaglądają do twojej kuchni lub pokoju? Prowadzisz biuro, ale rolety...

Jakie rolety do biura?

Zobacz

Urządzasz biuro i stoisz przed decyzją o zakupie przesłon okiennych do biura? Dziś przygotowano publikację, z której dowiesz się, na jakie rolety powinieneś zwrócić szczególną uwagę, czym…






Darmowy poradnik o roeltach - Olmark