Wczytuję dane...

Żaluzje drewniane – jak je dobierać i komponować?

średnia: 4.3  ocen: 3

Żaluzje już od wielu lat cieszą się dużą popularnością wśród osób kupujących osłony okienne. Modele aluminiowe coraz częściej zamieniane są jednak na drewno. Czy rzeczywiście warto zdecydować się na zakup żaluzji drewnianych? I jak dobrać model, który będzie idealnie wpisywał się w nasze potrzeby?

Naturalne piękno, czyli zalety żaluzji drewnianych

Naturalne materiały wykończeniowe i dekoracyjne już od dłuższego czasu święcą triumfy w aranżacjach proponowanych przez wielu projektantów wnętrz. Żaluzje drewniane doskonale wpisują się w tę stylistykę. Miłośnicy ekologii chętnie zamieniają modne rolety czy verticale na żaluzje wykonane z różnych gatunków drewna. Atutem takich osłon jest prosta stylistyka.

nowoczesne białe żaluzje drewniane do łazienki

Poszczególne modele różnią się odcieniami i wykończeniami, ale są uniwersalne – sprawdzą się we wnętrach urządzonych w stylu klasycznym lub rustykalnym, ale można je wkomponować także w wystrój minimalistyczny.

Drewniane żaluzje z widocznymi słojami pięknie wyglądają połączone z klasycznymi meblami wykonanymi z litego drewna. Takie osłony nadają wnętrzu przytulności. Efektowne rolety typu dzień-noc wyglądają elegancko, ale sprawiają, że pomieszczenie wydaje się nieco surowe. Drewno doskonale sprawdzi się do sypialni czy pokoju dziennego, w którym członkowie rodziny spędzają dużo czasu i chcą poczuć ciepłą, domową atmosferę.

Praktyczne rozwiązanie

Atutem żaluzji drewnianych jest nie tylko ich naturalne piękno. Osłony te są praktyczne, ponieważ pozwalają regulować kąt padania promieni słonecznych. Możemy więc całkowicie zasłonić lub odsłonić okno (jak w roletach), ale możemy także wpuścić do wnętrza odrobinę światła i stworzyć przytulną atmosferę.

Jaka szerokość listków/lameli?

Producenci proponują drewniane listki o różnej szerokości. Najpopularniejsze są modele z lamelami 25-milimetrowymi. Dostępne są także żaluzje o szerokości 35, 50 lub 65 mm. Cieniutkie listewki pozwalają bardzo wygodnie ustawiać poziom natężenia światła wpadającego do pomieszczenia. Nieco szersze sprawdzą się do wnętrz, w których planujemy przede wszystkim podnosić i opuszczać osłonę.

Żaluzje z listkami o szer. 25 i 35 mm to modele montowane na skrzydłach okiennych. Modele o szerokości 50 mm dedykowane są do montażu przy suficie, dlatego sprawdzą się przede wszystkim wtedy, gdy chcemy całkowicie przysłonić dużą powierzchnię szklaną (np. okno balkonowe czy wychodzące z salonu na taras).

Wady żaluzji drewnianych

Żaluzje wykonane z drewna mają także kilka słabszych stron. Osłony te nie sprawdzą się w wilgotnych pomieszczeniach (np. w kuchni czy łazience). Naturalne drewno pięknie się prezentuje, ale słoje i odcień rzadko są powtarzalne. Dlatego osoby, którym marzy się dobranie osłon okiennych idealnie pasujących do mebli, mogą mieć pewien kłopot. Ich minusem jest także to, że zajmują dużo miejsca – nawet, gdy listki są podciągnięte, osłona i tak nie wpuszcza stu procent światła.

Jak komponować żaluzje?

Żaluzje z drewna idealnie sprawdzają się w przestronnych, jasnych pomieszczeniach. Lepiej nie montować ich na niewielkich oknach. Odcień drewna powinniśmy dobrać do mebli oraz podłogi – w ten sposób stworzymy spójną kompozycję.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jakie rolety wybrać do kuchni?

Zobacz

Wybór rolet kuchennych nie jest łatwy – przede wszystkim ze względu na dość specyficzne, wilgotne środowisko oraz towarzystwo wielu trudnych do usunięcia ...

Jak wymienić materiał w rolecie i czy warto?

Zobacz

Tkanina w roletach zabrudziła się i wygląda nieestetycznie? A może planujesz remont wnętrza, kupujesz nowe dodatki i dotychczasowe rolety nie pasują do nowego stylu? W takich przypadkach…