Wczytuję dane...

Remont Kuchni – jak się do tego zabrać?

średnia: 4.8  ocen: 6

Kuchnia w wielu domach stanowi centrum życia rodzinnego. Tutaj nie tylko gotujemy, ale często także spędzamy czas przy rodzinnych posiłkach. Warto więc zadbać o to, aby pomieszczenie było funkcjonalne i estetyczne. Remont może jednak przerażać. Dobrze opracowany plan remontu powinien ułatwić nam zadanie i poprawić estetykę oraz funkcjonalność tego domowego pomieszczenia. Jak się do niego zabrać?

Przemyśl, co chcesz zmienić

Remont kuchni może wiązać się wyłącznie z odświeżeniem całego pomieszczenia. W takim przypadku, wystarczy pomalowanie sufitu, naklejenie specjalnej tapety nad blatem oraz dobór dodatków. Stylowe firanki i zasłonki w oknach, nowe rolety z nowoczesną grafiką czy kilka innych dodatków pozwoli nam zmienić styl całego wnętrza. Gdy jednak pomieszczenie już od dawna nie było odświeżane, może okazać się, że potrzebny będzie gruntowny remont. Planując zmiany, warto wziąć pod uwagę:

Rolety do kuchni - jakie?
  1. stan płytek na ścianach i podłodze
  2. wygląd mebli
  3. jakość sprzętów AGD
  4. funkcjonalność blatów i rozłożenia kuchennych sprzętów

Ustal koszty remontu

Kolejnym krokiem jest zaplanowanie budżetu, który będziemy musieli przeznaczyć na remont kuchni. Aby to zrobić, warto dokonać pomiarów i na tej podstawie zgromadzić potrzebne do wykończeń materiały. Na tym etapie warto również ustalić, czy remont wykonamy samodzielnie, czy skorzystamy z pomocy fachowca.

Zaplanuj, ile materiałów musisz kupić

Przed wizytą w sklepie, należy dokonać pomiarów pomieszczenia i ustalić, ile materiałów będziemy potrzebować. W pierwszej kolejności powinniśmy wyliczyć powierzchnię ścian oraz podłóg. Na tej podstawie będziemy bowiem kupować płytki ceramiczne, gres czy inne materiały wykończeniowe. Kolejnym krokiem są pomiary sufitu i ustalenie ilości farby, która będzie potrzebna do malowania. Nie możemy zapomnieć również o tym, że ściany wymagają szpachlowania, gruntowania i innych prac przygotowawczych. Potrzebne będą nam także narzędzia do cięcia i układania płytek, malowania, zabezpieczenia powierzchni (taśmy, folie itp.).

Ustal kolejne etapy remontu

Aby prace przebiegły sprawnie, należy odpowiednio przygotować kuchnię do remontu. Pierwszym etapem powinno być więc wyniesienie z pomieszczenia wszystkich mebli i sprzętów AGD. Kolejnym krokiem powinno być przygotowanie ścian. Należy zerwać tapetę lub skuć starą glazurę. Na tym etapie, należy wykonać również instalacje elektryczne, wymienić puszki łączeniowe oraz gniazda. Gdy planujemy zakup zmywarki, warto, w tym momencie, zamówić hydraulika, który zainstaluje nowe przyłącze wodociągowe.

Rzymskie rolety kuchenne

Przygotuj ściany i podłogę

Ściany pod tapetę należy odpowiednio przygotować. Często po skuciu glazury powstają nierówności, które trzeba naprawić i otynkować. Na tynk nakłada się gładź gipsową. Kolejnym krokiem powinno być zagruntowanie powierzchni oraz pomalowanie jej farbą emulsyjną. Gdy planujemy układanie płytek, wystarczy wyrównanie ścian zaprawą tynkarską i zagruntowanie ich. Na podłodze należy wykonać wylewkę betonową. Dopiero po jej wyschnięciu możemy rozpocząć malowanie sufitu oraz układanie płytek.

Dobierz meble i sprzęt AGD

Jednym z ostatnich elementów gruntownego remontu kuchni jest dobór nowych mebli i sprzętu AGD. Krok ten dla wielu osób jest najprzyjemniejszy. Stylistyka szafek, blatów i innego wyposażenia powinna wpisywać się w naszą wizję idealnej kuchni. Możemy wybrać styl klasyczny, nowoczesny, skandynawski czy rustykalny. Musimy jednak pamiętać, że kuchnia powinna być nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna. Warto więc wziąć to pod uwagę wybierając komplet mebli. Ważną kwestią jest również rozplanowanie blatów roboczych i sprzętów. Mikrofalówka, zmywarka, piekarnik i inne wyposażenie AGD należy ustawić w taki sposób, abyśmy mogli wygodnie z nich korzystać.

Pamiętaj o dekoracjach

Ostateczny charakter całemu pomieszczeniu nadadzą dodatki. Jedną z ważniejszych jest dekoracja okna. W kuchni idealnie sprawdzą się wolnowiszące rolety wewnętrzne, które ochronią wnętrze przed nadmiernym wnikaniem promieni słonecznych. Gładkie, jednokolorowe rolety możemy połączyć z firanką. W nowoczesnej kuchni możemy zamontować zaś rolety z ciekawym wzorem czy grafiką i całkowicie zrezygnować z firan oraz zasłonek.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Verticale – czy aby tylko do biura i pomieszczeń o surowym klimacie?

Zobacz

Żaluzje pionowe, czyli verticale, zdobywają coraz szersze zainteresowanie. Te charakterystyczne przesłony okienne są bowiem estetyczne, doskonale chronią ...

Sposób na upalne dni - rolety czy żaluzje?

Zobacz

Wczesną wiosną do naszych domów docierają już pierwsze promienie słoneczne. Za kilka miesięcy sezon letni, a to odpowiedni czas na…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark