Wczytuję dane...

Jakie rolety pasują do stylu skandynawskiego?

średnia: 4.9  ocen: 7

Styl Skandynawski wielu kojarzy się tylko z produktami dostępnymi w Ikei. To na swój sposób po części słuszny wniosek. Jak w dokładniejszym ujęciu przedstawia się ten sposób urządzania wnętrz? Skąd taka fascynacja stylem skandynawskim? I jak można wprowadzić go do swoich mieszkań?

Wnętrze w stylu skandynawskim jest idealne dla większości regionów w Europie, ponieważ uwzględnia wszystkie cechy tych szerokości geograficznych. Często występuje brak światła dziennego w pomieszczeniach i długi okres jesienno-zimowy, kiedy ludzie pragną, aby dom zadowalał ich ciepłem i wygodą. W ostatnich latach styl skandynawski stał się bardzo popularny. Główne cechy tego stylu to: minimalizm, dbałość o sztukę użytkową, bliskość natury, przyjazność dla środowiska, prostota. Ponadto styl skandynawski we wnętrzu można określić, jako nieskomplikowany, powściągliwy, prosty. Jednak zbyt prostym, tego stylu nie można nazwać, raczej wnętrza można opisać, jako racjonalne i funkcjonalne ponieważ nie ma tam miejsca na zbędne szczegóły, tutaj żaden element nie przyciąga uwagi, nie jest oczywisty.

Czym charakteryzuje wystrój wnętrz w stylu skandynawskim?

Jasne rolety i firany w stylu skandynawskim

Jeśli chodzi o kolorystykę, styl skandynawski charakteryzuje się białymi i niebieskimi kolorami, a także naturalnymi: brązem, beżem. Wśród materiałów charakterystycznych dla stylu skandynawskiego warto zwrócić uwagę na lekkie gatunki drewna: sosnę, świerk, brzozę.

Przy aranżowaniu pokojów często używane są jasne tkaniny tutaj można znaleźć wszystkie odmiany odcieni. Zamiast zasłon, okna w stylu skandynawskim posiadają rolety lub jasny tiul. Dla niektórych osób jest to raczej element dekoracyjny niż poważna ochrona domu przed promieniami słonecznymi lub obcymi widokami.

Podstawowe kolory dla skandynawskiego wystroju okien:

  1. Biały to unikalny kolor, który pasuje do każdego pomysłu na projekt. Dał poczucie lekkości i wolności, rozszerza ściany w percepcji wizualnej pomieszczenia.
  2. Beż to ciepły odcień wywodzący się z podstawowego brązowego odcienia. Całe wnętrze można zbudować na taką skalę, a jasne detale w postaci rolet będą akcentami, które przyciągają uwagę.
  3. Szary to klasyczny kolor skandynawskich zasłon i rolet. Nosi samo w sobie surowość i tworzy dokładne granice stylu.
  4. Odcienie niebieskiego pomimo tego, że jest to raczej zimny zasięg, w skandynawskim stylu jego użycie jest dość popularne. W przypadku powieszenia białych przezroczystych zasłon można zastosować turkusowe rolety zaciemniające.
  5. Zieleń to kolor, który przekształca światło dzienne w miękkie cienie, które ogrzewają zimny dom na północy. Takie zasłony a także rolety będą służyć, jako doskonały wystrój okien w salonie w połączeniu z jasnymi drobiazgami.
Delikatne firany woalowe w jasnym salonie

Jakie rolety do stylu skandynawskiego?

Jeśli ktoś chce podkreślić piękno swoich okien lub zwrócić uwagę na malowniczy widok za oknem, rolety w jasnych kolorach będą doskonałym wyborem może to być czerwony, niebieski, ale należy wybrać tylko jeden kolor bez kombinacji, skomplikowanych wzorów i tak dalej. Im prostsze i bardziej zwięzłe, tym lepiej.

Rolety tkaninowe i rolety z nadrukiem kwiatowym będą odpowiednie tylko wtedy, gdy wydruk ten jest już używany w projektowaniu innych mebli, dekoracji wnętrz np. mogą to być meble tapicerowane, tapety na ścianach i tak dalej. Nie zaleca się uzupełniania rolet zasłonami tekstylnymi, w przeciwnym razie istnieje ryzyko uzyskania tak zwane go efektu przeładowania okna i będzie wyglądało to jak obcy element wnętrza.

We wnętrzu skandynawskim doskonale odnajdzie się roleta typu dzień noc w jasnym odcieniu beżu. Taki element będzie współgrał z jasnymi akcesoriami i meblami salonu, sypialni i jadalni. Dowolne regulowanie docierania promieni słonecznych do pomieszczenia i subtelny dekoracyjny design jest zaletą tego rozwiązania dopasowanego do wymagań stylistycznych Skandynawii.

Również rolety rzymskie znalazły zainteresowanie projektantów wnętrz w tym stylu. Delikatne gładkie materiały w preferowanych skandynawskich odcieniach stanowią świetną osłonę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Spektakularne dodatki na parapecie okna mogą podkreślić zamierzenia dekoratorskie i stylistyczne mieszkańców.

Minimalizm to podstawa aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim, dlatego rolety doskonale pasują do podkreślenia tych zasad. Ponadto decydując się na rolety na zamówienie można zastosować je we wszystkich oknach bez względu na ich wielkość i kształt.

Co warto wiedzieć aranżując wystrój okien w stylu skandynawskim?

Dekoracja okienna w stylu skandynawskim powinna być prosta, najczęściej stosowane są zasłony w jasnych kolorach, ale dość często mieszkańcy wprowadzają do swoich wnętrz rolety. Delikatne rolety tekstylne doskonale sprawdzają się w tym regionie świata, gdzie ludzie cenią sobie światło słoneczne. Ten rodzaj ochrony przeciwsłonecznej najlepiej pasuje do stylu skandynawskiego, rolety wyglądają dość prosto, ale jednocześnie oryginalnie. Jasne kolory materiałów z powodzeniem zostaną połączone z lekkimi ścianami i drewnianymi meblami.

Można do tego stylu dopasować żaluzje pionowe, rolety kasetowe, rolety dzień noc i rolety plisowane. Wybierając rolety materiałowe, należy preferować przezroczyste tkaniny, które dobrze przepuszczają światło. Rolety z paletą kolorów: białe i ciepłe naturalne pastelowe kolory, podkreślają wygodę.

Zwykle styl skandynawski stosowany jest w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Jasne kolory w połączeniu z przezroczystymi roletami dodają światła. Jeśli okna wychodzą na stronę słoneczną, dopuszczalne jest stosowanie jednobarwnych rolet wykonanych z częściowo zaciemniających się i całkowicie zaciemniających tkanin.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety czy żaluzje fasadowe - co wybrać?

Zobacz

Ze względu na obecność szerokiej gamy produktów, różnych wersji pod względem kolorów, rodzaju...

Rolety bambusowe na balkon, do altany i wiaty

Zobacz

Polscy klienci coraz chętniej szukają przesłon okiennych do altan, balkonów i przydomowych wiat. Wielu z nich rozważa możliwość…




Darmowy poradnik o roeltach - Olmark