Wczytuję dane...

Czy zdejmować moskitiery na zimę?

średnia: 4.5  ocen: 2

Niejeden właściciel moskitier ramkowych nie zastanawia się zbytnio nad tym jak zima i niskie temperatury z nią związane wpływają na ten produkt. Możesz uniknąć marnowania pieniędzy stosując kilka prostych wskazówek. Sprawdź jakich.

Przychodzą miesiące w roku, kiedy na zewnątrz jest tak nieprzyjemnie, że nawet owady przestają nam dokuczać. Wtedy nie ma już potrzeby ochrony przed nimi. W głowach posiadaczy moskitier rodzi się pewne pytanie – co z nimi zrobić?

Czy zdejmować moskitiery na zimę?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od paru czynników: jaki rodzaj moskitiery posiadamy, czy zależy nam na walorach estetycznych i jak bardzo zmotywowani jesteśmy, aby o nią zadbać?

Mężczyzna zdjemujący moskitiere na zimę

Problemu nie ma, jeżeli nasza siatka zamontowana jest na stałe – wtedy zostawiamy ją w spokoju. Jeżeli jednak nasza moskitiera jest zdejmowana, to zdecydowanie lepiej jest ją schować na zimę.

Trzeba pamiętać, że moskitiery są narażone na czynniki, które negatywnie wpływają na jej stan. Jednym z nim są zanieczyszczenia. Jeżeli mieszkamy przy ruchliwej drodze, albo w miejscu o niezbyt czystym powietrzu, wtedy moskitiera wchłania związki, które nie tylko są niezdrowe dla organizmu, ale w większych ilościach mogą być nawet toksyczne. Zima jest okresem, w którym powietrze jest bardziej zanieczyszczone niż w innych porach roku. Z tego względu lepiej nie robić z naszej moskitiery „pochłaniacza” szkodliwych związków.

Jeżeli jesteś mieszkańcem domku jednorodzinnego, to istnieją również inne, istotne korzyści, jakie wynikają ze zdjęcia moskitier na zimę. Przede wszystkim nie są one narażone na atak zwierząt. Nie jest nowością, że koty, szukając wejścia do domu, niszczą siatki chroniące dom przed owadami. Jeżeli więc siatka nie spełnia w danym okresie swojej funkcji, lepiej jest wtedy zapobiec jej mechanicznemu zniszczeniu.

Dobry czas na czyszczenie moskitier okiennych

Kiedy nie korzystamy z naszej siatki, warto jest zadbać o jej wygląd. Dlatego zaraz po zdjęciu moskitiery najlepiej jest od razu ją wyczyścić. Jak to zrobić?

  1. Moskitierę najlepiej jest zanurzyć w wannie napełnionej wodą z niewielką ilością detergentu – ważne, aby nie był on za silny. Namaczamy siatkę przez kilka minut. Jeżeli w naszym mieszkaniu nie ma wanny, to można delikatnie przetrzeć moskitierę szmatką.
  2. Następnie płuczemy naszą moskitierę pod wodą już bez dodatku żadnych środków. Kiedy siatka będzie pozbawiona już wszystkich środków, przenosimy ją do suszenia. Przykładamy suche ręczniki delikatnie z jednej i drugiej strony. Wysuszoną moskitierę chowamy do szafy – jeśli jednak nie jest ona nadal odpowiednio sucha, można powiesić ją w domu w dobrze nasłonecznionym miejscu.
  3. Czyszczenie zapewni moskitierze nie tylko lepszy wygląd. Poprzez jej odświeżenie, wyeliminujemy wszelki nieprzyjemny zapach jaki mogła ona wydzielać.

Kiedy zawiesić moskitierę ponownie?

Nie ma żadnej reguły w jakiej porze najlepiej jest z powrotem zamontować moskitierę. Jeśli zaczynają nam dokuczać owady, to znak, że warto powiesić ją na oknie. Zasadniczo na wiosnę dobrze jest mieć już siatkę zamontowaną na oknie.

Trzeba mieć na uwadze, że dobrze utrzymana i odpowiednio eksploatowana moskitiera jest w stanie wytrzymać więcej niż jeden sezon. To oszczędność zarówno pieniędzy, jak i nerwów. Warto o tym pamiętać decydując się na zamontowanie chroniących przed owadami siatek.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Czy rolety wewnętrzne zatrzymują ciepło?

Zobacz

Nowoczesne technologie wykorzystywane do produkcji rolet...

Gdzie kupić rolety?

Zobacz

Liczba sklepów oferujących rolety wewnętrzne w Polsce nadal rośnie. Tego typu przesłony okienne stają się coraz popularniejsze…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark