Wczytuję dane...

Rodzaje rolet wewnętrznych - który wybrać?

średnia: 4.8  ocen: 6

To chyba jedno najczęstszych pytań zadawanych przed zakupem takowych. Często odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, które sami musimy precyzyjnie określić. O czym mowa?

Podstawa to możliwości techniczne, czyli to gdzie roleta ma w naszym założeniu ma i może być montowana. Na ścianę, do sufitu, a może na ramie okna? Nie każdy rodzaj rolet da się zamocować w tym samym miejscu, zatem określenie naszych potrzeb lub życzeń w tej kwestii będzie bardzo pomocne, ponieważ zawęża nasze poszukiwania do pewnych systemów, o których wspomnę poniżej. Drugą kwestią wartą rozważenia jest nie mniej ważne pytanie:, „Który rodzaj rolet wewnętrznych podoba mi się najbardziej?”. Warto nie pozostawić tej kwestii bez odpowiedzi, wydatek, na jaki się w tym zakresie zdobędziemy będzie trafniejszy, jeśli zakupiona roleta okienna sprawi, że nasze wnętrze właśnie nam spodoba się jeszcze bardziej.

Wady i zalety najpopularniejszych rodzajów rolet wewnętrznych.

Rolety klasyczne (wolnowiszące)

Rolety klasyczne to bardzo popularny i dobrze znany wariant roletowy. Ich konstrukcja jest bardzo prosta, ale zazwyczaj jest też ukierunkowana na montaż do ściany lub sufitu. To bardzo ważna informacja, ponieważ sugeruje przeznaczenie tej rolety. Zazwyczaj rolety klasyczne są wykonywane z komponentów pozwalających na wykonanie systemów większych rozmiarów, mających zasłaniać całe okna i wnęki okienne. Nie wyglądają one ładnie na ramie okna m.in. ze względu na rozmiar użytych do ich wykonania komponentów - mogą one wyglądać na ramie po prostu niezdarnie.

Istotne cechy systemu:

  1. Zastosowanie: zasłanianie większych powierzchni
  2. Montaż: Sufitowy lub ścienny
  3. Zalety: niska cena, prosta konstrukcja, trwałość, duże rozmiary

Warto zerknąć: Czy rolety wewnętrzne zatrzymują ciepło?

Mini rolety z żyłką na ramę okna

Mini rolety to system przeznaczony do montażu bezpośrednio na ramie okna. Są wykonane z mniejszych komponentów nie powyżej wspomniany system. Zazwyczaj zawiesza się je bezinwazyjnie na ramie okna. Często są wyposażone w żyłkę prowadząca. Ich zasadniczą funkcją jest zasłanianie nie tyle okna, co poszczególnych szyb. Dzięki takim właściwościom mini roleta spełnia swoja rolę nawet po uchyleniu okna. Wiele z nich da się zawiesić na ramie witryn okiennych, których nie a się otworzyć. Wystarczy zapytać sprzedawcę o to czy posiada specjalne uchwyty do tego celu.

Istotne cechy systemu:

  1. Zastosowanie: zasłanianie szyb okiennych
  2. Montaż: bezpośrednio na ramie okna
  3. Zalety: niska cena, łatwy montaż i demontaż

Warto zerknąć: Rolety samozwijające - dlaczego warto?

Rolety w kasecie z prowadnicami

Rolety w kasecie to zazwyczaj wariant rolet okiennych przeznaczony do montażu na ramie okna. Nieliczne systemy montuje się do ściany. Wiele z takich rolet posiada kasetę wykonać z PCV lub aluminium. Która wybrać? Zaletą kaset z PCV jest tańsza cena, a to dla wielu z nas ma znaczenie. Estetyka i wygląd w obu wypadkach prezentuje się bardzo dobrze. Rolety w kasecie aluminiowej będą trwalsze oraz zazwyczaj są odporniejsze na przebarwienia koloru. Warto też nadmienić, iż rolety w kasecie można podzielić ze względu na sposób montażu. Dokładnie chodzi o to, że wiele z nich przykleja się do ramy okna a inne przykręca. Czy ma to znaczenie? Owszem i to duże. Zaletą przyklejania rolety jest bezinwayzjność takiego montażu. Zapewne zainteresuje to właścicieli nowych okien, będących jeszcze na gwarancji. Przykręcanie kasety jest trwalsze i przy ewentualnej zmianie kasety nie ma problemu z usuwaniem pozostałości taśmy klejącej z ramy okna.

Istotne cechy systemu:

  1. Zastosowanie: eleganckie zasłanianie szyb
  2. Montaż: bezpośrednio na ramie okna
  3. Zalety: efektowny wygląd, małe prześwity, ochrona materiału

Warto zerknąć: Rolety w kasecie PCV czy aluminiowej?

Rolety do okien dachowych

Rolety dachowe – jak sama nazwa wskazuje – są przeznaczone do okien połaciowych, dachowych. To szczególny rodzaj okien, ponieważ ma inna niż w typowych ramę i co ważniejsze, są one zazwyczaj nachylone do płaszczyzny podłoża. To zaś zaczyna sprawiać problem zwykłym roletom np., z obwisaniem tkaniny. Rolety te posiadają zazwyczaj mechanizm sprężynowy naciągający materiał, a specjalny hamulec pozwala utrzymać materiał na dowolnie zadanej wysokości. Ich montaż jest trudniejszy niż zwykłej rolety, ale dwie osoby powinny dać sobie radę.

Istotne cechy systemu:

  1. Zastosowanie: dedykowane oknom dachowym
  2. Montaż: bezpośrednio na ramie okna
  3. Zalety: wygodne w użyciu, minimalne prześwity

Warto zerknąć: Rolety do okien dachowych – czego się po nich spodziewać?

Rolety plisowane

Pisy to system cieszący się dużą, może nawet coraz większą popularnością. Jego ogromna zaletą jest bardzo dobra funkcjonalność i mnogość możliwości dotyczących wyboru zasłanianych partii okna. Ogromny wybór tkanin i profili plis jest dodatkowym atutem. Świetnie sprawdzą się w oknach osadzonych w ciasnych wnękach okiennych, tam gdzie inne rolety mogłyby utrudniać otwieranie okien na oścież.

Istotne cechy systemu:

  1. Zastosowanie: zasłanianie nawet nietypowych okien
  2. Montaż: bezpośrednio na ramie okna
  3. Zalety: nieprzeciętna funkcjonalność

Warto zerknąć: Rolety na okna trójkątne, skośne, trapezowe i inne

Rolety Rzymskie

To bardzo modny akcent pięknie zdobiący dane pomieszczenia. Rolety rzymskie są zaliczane do systemów wolnowiszących, ponieważ najczęściej montuje się je do ściany czy sufitu zasłaniając całe okna czy wnęki okienne. Ich ogromną zaletą jest bardzo duża siła klimatotwórcza, możliwość komponowania z zasłonami, łatwość wymiany materiału i możliwość jego prania, co często jest niemożliwe w innych rodzajach rolet z materiałem np. na trwałe przyklejonym do rurki.

Istotne cechy systemu:

  1. Zastosowanie: dekoracje wnętrz i okien
  2. Montaż: sufit ściana, lub na ramie okna
  3. Zalety: wyjątkowa elegancja, setki tkanin

Warto zerknąć: Rolety rzymskie – świetny pomysł na aranżację wnętrza

Żaluzje Drewniane

Żaluzje drewniane to bardzo stylowy system osłonowy, stanowiący bardzo istotny element wystroju wnętrza. Jego waga i rozmiary stanowią o tym, że zdecydowanie lepiej montować je na ścianie lub do sufitu. Dobrze sprawdzą się we wnętrzach, których elementem dekoracyjnym są szkło, drewno i klimaty minimalistyczne. Żaluzje drewniane dzielą się na modele z różnymi szerokościami lameli. Np. 25, 50, 70mm. Mówiąc o żaluzjach drewnianych warto zaznaczyć iż częstym materiałem wykorzystywanym do ich produkcji są m.in. lipa syberyjska lub prasowany bambus.

Istotne cechy systemu:

  1. Zastosowanie: efektowne zasłanianie i dekoracja wnętrz
  2. Montaż: sufit ściana, lub na ramie okna dla wersji 25mm
  3. Zalety: wyjątkowa elegancja, możliwość zasłaniania dużych powierzchni

Warto zerknąć: Żaluzje drewniane – jak je dobierać i komponować?

Więc jakie rolety wybrać?

Rolet i żaluzji jest znacznie więcej niż te omówione powyżej. Jednak już teraz masz możliwość poznania różnic i podstawowych funkcjonalności poszczególnych modeli. Którą z nich wybrać? Zerknij na propozycje innych poradników po prawej stronie.

wybieranie rolet okiennych

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Sposób na upalne dni - rolety czy żaluzje?

Zobacz

Wczesną wiosną do naszych domów docierają już pierwsze promienie słoneczne. Za kilka miesięcy...

Rolety okienne dzień noc – co warto o nich wiedzieć?

Zobacz

Rolety dzień i noc stały się prawdziwym hitem. Te nowoczesne przesłony okienne…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark